Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australia: Julian Assange wystartuje w wyborach do Senatu

0
Podziel się:

Julian Assange ogłosił swą kandydaturę w wyborach do australijskiego Senatu. Za pośrednictwem Skype'a wziął udział w zebraniu Partii WikiLeaks w Melbourne.

Australia: Julian Assange wystartuje w wyborach do Senatu
(Rex Features/EAST NEWS)

Założyciel portalu WikiLeaks ogłosił swą kandydaturę w wyborach do australijskiego Senatu. Za pośrednictwem Skype'a wziął udział w zebraniu Partii WikiLeaks w Melbourne.

41-letni Australijczyk, jest jednym z trzech kandydatów partii w wyborach do Senatu startujących ze stanu Wiktoria. Partia WikiLeaks została zarejestrowana przez Australijską Komisję Wyborczą w lipcu a jej członkowie zapowiedzieli, że wystawią również kandydatów w stanach Nowa Południowa Walia i Australia Zachodnia.

Assange zapowiedział, że zadaniem siedmiu kandydatów jego partii w stolicy miałoby być stawienie czoła pogarszającemu się stanowi australijskiej demokracji. _ - Canberra powinna stać się miejscem światłości, a nie miejscem ciemności _ - powiedział zebranym w Melbourne.

Jeśli Australijczyk, wciąż przebywający w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, wygra w wyborach, które mają odbyć się do grudnia, powinien zasiąść w Senacie od 1 lipca 2014 roku. Jeśli jednak nie wróci do kraju, partia wyznaczy kogoś na jego miejsce - powiedziała Sam Castro z władz Partii WikiLeaks.

Członkami Partii WikiLeaks są dziennikarze, obrońcy praw człowieka i nauczyciele akademiccy. W swoim programie partia kładzie nacisk na wolność prasy, ochronę środowiska i prawa ludzi starających się o azyl.

Assange przebywa od czerwca 2012 roku na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Ekwador udzielił mu azylu politycznego. Assange obawia się, że władze Wielkiej Brytanii deportują go do Szwecji, która z kolei może wydać go Stanom Zjednoczonym. Za ujawnienie setek tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej może grozić mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Demokrata wygrał wybory uzupełniające do Senatu Długoletni demokratyczny deputowany zwyciężył w wyborach na miejsce opróżnione przez obecnego sekretarza stanu Johna Kerry'ego.
Założyciel Wikileaks kosztuje ich miliony W ciągu ośmiu miesięcy Scotland Yard przeznaczył 2,9 mln funtów (3,3 mln euro) na pilnowanie ambasady Ekwadoru w Londynie, w której schronił się założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange.
Assange chce ujawnić milion dokumentów Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange zapowiedział, że dotyczą one _ wszystkich państw świata _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)