Notowania

samolot
02.01.2010 20:57

Australia: Odnaleziono szczątki pierwszego w Antarktyce samolotu

Szczątki pierwszego samolotu, jaki kiedykolwiek znalazł się w Antarktyce, odnaleźli australijscy badacze, o czym poinformowali w sobotę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szczątki pierwszego samolotu, jaki kiedykolwiek znalazł się w Antarktyce, odnaleźli australijscy badacze, o czym poinformowali w sobotę.

Poszukiwania części samolotu Douglasa Mawsona trwały trzy kolejne lata. Zostały uwieńczone powodzeniem w pierwszym dniu Nowego Roku.

Australijski badacz polarny i geolog Douglas Mawson stał na czele dwóch ekspedycji do Antarktyki na początku ubiegłego wieku. Na pierwszą przywiózł jednopłatowiec firmy Vickers. Chciał dokonać pierwszego lotu z Antarktydy.

Skrzydła maszyny zbudowanej w roku 1911 zostały jednak uszkodzone podczas lotu próbnego, w którym nikt nie ucierpiał.

Czasu na reperację nie było, toteż, jak pisze Reuters, Mawson usunął skrzydła i próbował wykorzystać samolot jako rodzaj ciągnika do transportu sprzętu. Lecz samolot, któremu zamiast skrzydeł przytwierdzono płozy, nie sprawdził się w tej roli, bo jego silnik przestawał pracować w antarktycznym powietrzu.

"Mieliśmy szczęście" - powiedział szef obecnej ekspedycji dr Tony Stewart, zaznaczając, że piątek, gdy odkryto szczątki samolotu, był być może jednym z niewielu dni w ciągu kilku lat, gdy warunki pogodowe były na tyle dobre, że udało się wypatrzeć szczątki samolotu w miejscu, które z reguły znajduje się pod lodem.(PAP)

mmp/ mc/

5403398 5404310

Tagi: samolot, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz