Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Austria musi zaoszczędzić w ciągu 5 lat 18 mld euro

0
Podziel się

W ciągu pięcioletniej kadencji wybranego we wrześniu parlamentu Austria
musi zaoszczędzić co najmniej 18,4 mld euro - ogłosili w środę prowadzący rokowania koalicyjne
kanclerz Werner Faymann i wicekanclerz oraz minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger.

bEpGAEqd

W ciągu pięcioletniej kadencji wybranego we wrześniu parlamentu Austria musi zaoszczędzić co najmniej 18,4 mld euro - ogłosili w środę prowadzący rokowania koalicyjne kanclerz Werner Faymann i wicekanclerz oraz minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger.

Pierwszy z nich kieruje Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPO), drugi zaś konserwatywną Austriacką Partią Ludową (OVP). Oba te ugrupowania chcą odtworzyć swą "wielką koalicję", rządzącą Austrią od 2007 roku.

W porównaniu z poprzednią kadencją 183-osobowej Rady Narodowej (izby niższej parlamentu) SPO i OVP mają w niej o 9 miejsc mniej, ale i tak dysponują bezwzględną większością 99 mandatów.

bEpGAEqf

Do kwoty przewidywanych oszczędności budżetowych trzeba będzie jeszcze dodać co najmniej 5,8 mld euro potrzebnych na ratowanie zagrożonych upadkiem banków.

Podane przez Faymanna i Spindeleggera informacje oznaczają, że obiecywane w trakcie kampanii wyborczej zwiększenie zasiłków rodzinnych zostanie co najmniej odroczone. Państwo nie będzie także w stanie zrealizować zapowiadanej reformy podatkowej.

Program oszczędnościowy jest niezbędny, by Austria osiągnęła w 2016 roku wymagany przez Unię Europejską poziom strukturalnego deficytu budżetowego - czyli nie więcej niż 0,45 proc. produktu krajowego brutto. Przy obliczaniu tego deficytu nie uwzględnia się m.in. kosztów ratowania banków i części wydatków na wspomaganie systemu emerytalnego. (PAP)

dmi/ mc/

bEpGAEql

15043838 arch.

bEpGAEqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)