Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Austria: Rozpoczął się proces byłego ministra oskarżanego o korupcję

0
Podziel się

Były minister spraw wewnętrznych Austrii i poseł do Parlamentu
Europejskiego (PE) Ernst Strasser, w poniedziałek stanął przed sądem w Wiedniu. Został oskarżany o
korupcję, po tym gdy w 2011 r. nieświadomie wziął udział w dziennikarskiej prowokacji.

bCZAfGVx

Były minister spraw wewnętrznych Austrii i poseł do Parlamentu Europejskiego (PE) Ernst Strasser, w poniedziałek stanął przed sądem w Wiedniu. Został oskarżany o korupcję, po tym gdy w 2011 r. nieświadomie wziął udział w dziennikarskiej prowokacji.

Prokuratura oskarża Strassera o to, że zażądał łapówki w wysokości 100 tys. euro rocznie w gotówce w zamian za obietnicę wpłynięcia na tworzone w PE przepisy. Skandal wybuchł w marcu 2011 r., gdy okazało się, że polityk padł ofiarą prowokacji dziennikarzy brytyjskiego "Sunday Timesa".

Strasser, wywodzący się z konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), odpiera zarzuty i twierdzi, że zgodził się na udział w całej sprawie, aby zbadać prawdziwe motywy proszących o wstawiennictwo Brytyjczyków.

Przesłuchania w ramach procesu Strassera mają potrwać osiem dni, a werdykt oczekiwany jest 13 grudnia. Politykowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

bCZAfGVz

Strasser sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych Austrii w latach 2000-2004. W marcu 2011 roku, a więc krótko po ujawnieniu jego udziału w aferze, złożył mandat eurodeputowanego.

Ta sama prowokacja "Sunday Timesa" doprowadziła do postawienia korupcyjnych zarzutów także trzem innym politykom. Są to: były minister spraw zagranicznych Rumunii Adrian Severin, były szef MSZ Słowenii i były europoseł Zoran Thaler oraz hiszpański europoseł Pablo Zalba. Żaden nie przyznaje się do winy. (PAP)

akl/

int.

bCZAfGWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)