Notowania

wiadomości
13.12.2013 19:45

Austria: Socjaldemokraci i ludowcy wznowili "wielką koalicję"

Zarząd Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) zgodził się w piątek na kontynuowanie "wielkiej koalicji" z konserwatywną Austriacką Partią Ludową (OeVP), co otwiera drogę do zatwierdzenia nowego rządu przez wybrany we wrześniu parlament.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zarząd Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) zgodził się w piątek na kontynuowanie "wielkiej koalicji" z konserwatywną Austriacką Partią Ludową (OeVP), co otwiera drogę do zatwierdzenia nowego rządu przez wybrany we wrześniu parlament.

Kierownictwo OeVP już wcześniej zadeklarowało swą zgodę na dalsze funkcjonowanie "wielkiej koalicji", która rządzi Austrią od 2007 roku.

Uchwalony przez oba ugrupowania wspólny program polityczny zapowiada zdecydowane działania na rzecz przywrócenia równowagi finansowej państwa, czemu służyć ma między innymi zwiększenie obciążeń podatkowych.

W porównaniu z poprzednią kadencją 183-osobowej Rady Narodowej (izby niższej parlamentu) SPOe i OeVP mają w niej o 9 miejsc mniej, ale i tak dysponują bezwzględną większością 99 mandatów.

Kanclerzem będzie nadal przywódca socjaldemokratów Werner Faymann. Lider ludowców Michael Spindelegger pozostanie wicekanclerzem, ale opuści fotel ministra spraw zagranicznych, by stanąć na czele resortu finansów, kierowanego dotąd przez jego partyjną koleżankę Marię Fekter.

Nowym ministrem spraw zagranicznych zostanie 27-letni polityk OeVP Sebastian Kurz - młodszy od wszystkich obecnych szefów dyplomacji państw europejskich.

Był on dotąd sekretarzem stanu do spraw integracji (czyli społecznej adaptacji imigrantów) w ministerstwie spraw wewnętrznych. Obecnie sprawami tymi ma się zajmować MSZ.

Program nowego rządu deklaruje doprowadzenie do roku 2016 strukturalnego deficytu budżetowego do zerowego poziomu. Przy obliczaniu tego deficytu nie uwzględnia się m.in. kosztów ratowania banków i części wydatków na wspomaganie systemu emerytalnego. Jeśli warunki budżetowe na to pozwolą, najniższa stawka podatku od dochodów będzie redukowana z obecnych 36,5 proc. do docelowego poziomu 25 proc.

W celu sfinansowania niezbędnych przedsięwzięć oszczędnościowych zostanie zwiększona akcyza od wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych - dla tych ostatnich o 20 proc. Wzrosną także stawki podatku komunikacyjnego, zwłaszcza dla samochodów z silnikami dużej mocy. Wynoszący obecnie 58,4 lat średni wiek przechodzenia na emeryturę ma sięgnąć w 2018 roku 60,1 lat.

Program deklaruje konieczność dalszej ekonomicznej i walutowej integracji Unii Europejskiej, ale przy utrzymaniu suwerenności fiskalnej Austrii. "Stabilizacja strefy euro i waluty euro mają dla Austrii zasadnicze znaczenie" - podkreśla dokument. (PAP)

dmi/ mc/

15284307 15285143 15286596 15286609 int. arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz