Austria oceniła w poniedziałek jako "udane" swe półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Za swe szczególne dokonanie uznała stworzenie podstaw wspólnej polityki energetycznej.
Wiedeń, którego przewodnictwo kończy się 30 czerwca, dał dowód "zaangażowania, kompetencji i pragmatyzmu" w prowadzeniu spraw i "potwierdził swe wartości" zwłaszcza wobec Stanów Zjednoczonych - oceniła minister spraw zagranicznych Austrii Ursula Plassnik na konferencji prasowej w Wiedniu z udziałem kanclerza Wolfganga Schuessela.
Główne powody zadowolenia Wiednia z dokonań w czasie przewodnictwa w Unii to: przyjęcie kalendarza dyskusji ws. instytucji europejskich, porozumienie na temat liberalizacji usług, przegłosowanie budżetu europejskiego na lata 2007-2013 oraz opanowanie kryzysu energetycznego, po krótkotrwałym zmniejszeniu dostaw rosyjskiego gazu w styczniu (w czasie sporu energetycznego Moskwa-Kijów).
Kanclerz Schuessel wyraził zadowolenie z faktu, że jego kraj w czasie swego przewodnictwa w UE promował ducha "zharmonizowania" i "partnerstwa" w łonie "25".
Nawiązał też do projektu gazociągu Nabucco, który ma pomóc w zróżnicowaniu źródeł zaopatrzenia UE w gaz. Decyzja o przyspieszeniu jego budowy zapadła w poniedziałek po południu w Wiedniu z udziałem ministrów energetyki Austrii, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Turcji. Gazociągiem tym ma płynąć gaz z irańskich złóż kaspijskich do Europy Środkowej i Zachodniej.
Przewodnictwo w UE 1 lipca przejmuje Finlandia. (PAP)
kd/ ro/ 4738