Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Austria: Zaostrzony zakaz palenia w miejscach publicznych

0
Podziel się

Austriakom trudniej jest od czwartku zapalić papierosa do ulubionej kawy
"Melange". Zaostrzony zakaz palenia w miejscach publicznych pozostawia im tę swobodę tylko w
lokalach o powierzchni do 50 m kw.

bEixufaZ

Austriakom trudniej jest od czwartku zapalić papierosa do ulubionej kawy "Melange". Zaostrzony zakaz palenia w miejscach publicznych pozostawia im tę swobodę tylko w lokalach o powierzchni do 50 m kw.

W większych lokalach konieczny jest podział na sale dla palących i dla niepalących. Za złamanie zakazu właścicielowi grozi grzywna wysokości do 10 tys. euro, a gościom - do 1 tys. euro.

Rozwiązanie to wprowadzono już 1 stycznia br., ale jego egzekwowanie odłożono do 1 lipca, żeby właścicielom dać czas na przystosowanie lokali do nowych restrykcji.

bEixufbb

Guenter Hawelka, który wraz z 99-letnim ojcem Leopoldem prowadzi legendarną już wiedeńską kawiarnię "Hawelka" jest nowymi przepisami oburzony. Kawiarnia ma niespełna 90 metrów kwadratowych powierzchni i w powietrzu zawsze unosił się tam papierosowy dym.

Austriackie media informują, że Hawelka junior wystąpił o specjalne zezwolenie, które wyłączyłoby jego lokal spod zakazu palenia. Przebudowa tradycyjnego wnętrza nie wchodzi dla właścicieli w grę. Jeśli władze nie zrobią wyjątku dla tradycyjnej kawiarni, Hawelka junior zapowiada wejście na ścieżkę "nieposłuszeństwa obywatelskiego". Jest nawet gotów iść do aresztu.

Hawelkowie obliczają, że wprowadzenie zakazu palenia w ich lokalu zmniejszyłoby im obroty o 50 proc.

Właściciele wielu lokali postanowili zastosować się do nowych restrykcji i wydzielili sale dla niepalących. Szacuje się, że w dwóch trzecich z ok. 70 tys. lokali gastronomicznych w Austrii palenie pozostanie dozwolone.(PAP)

bEixufbh

az/ ro/

6542316

bEixufbC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)