Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Autor książki o Kościuszce wystąpil w popularnym radiu w USA

0
Podziel się

Alex Storożyński, polsko-amerykański dziennikarz i autor wydanej
niedawno w USA biografii Tadeusza Kościuszki, wystąpił w czwartek
w popularnym programie szeroko słuchanego publicznego radia NPR.

bEhGrLxN

Alex Storożyński, polsko-amerykański dziennikarz i autor wydanej niedawno w USA biografii Tadeusza Kościuszki, wystąpił w czwartek w popularnym programie szeroko słuchanego publicznego radia NPR.

W programie "Diane Roehm Show" Storożyński mówił ze swadą o swojej książce i odpowiadał na pytania słuchaczy.

Niektórzy interesowali się, dlaczego Kościuszko, przywódca powstania 1794 r., ale także bohater amerykańskiej wojny o niepodległość (1776-1783), nie jest szeroko znany w USA, mimo iż ma tam pomniki,a wiele mostów i ulic nazwano jego imieniem. Wielu Amerykanów nie wie na przykład, że 20 procent żołnierzy w tej wojnie było Murzynami.

bEhGrLxP

Storożyński, laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera, odpowiadał, że przyczyną tego jest głównie nazwisko Kościuszki, niezmiernie trudne dla Amerykanów do wymówienia, ale także uprzedzenia etniczne w USA, wskutek których pomniejsza się wkład innych narodowości i ras - nie tylko Polaków - do amerykańskiej wojny rewolucyjnej.

Wielu słuchaczy powiedziało, że dopiero od autora dowiedzieli się o niektórych szczegółach wojny o niepodległość i że Storożyński "otworzył im oczy". Autor mówił m.in. o testamencie Kościuszki, w którym przekazał on Thomasowi Jeffersonowi swoje dochody z wojny i polecił wydać je na wykupienie czarnych niewolników. Słuchacze pytali, czy książka jest już w sprzedaży i gdzie można ją dostać.

Książka "The Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of revolution" jest pierwsza na amerykańskim rynku księgarskim kompletną biografią Kościuszki, opisującą zarówno polski, jak i amerykański rozdział w jego życiu. Wkrótce ma się także ukazać w polskim przekładzie w wydawnictwie WAB.

bEhGrLxV

tzal/ ro/

bEhGrLyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)