Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Awans" - nowa edycja edukacyjnej gry planszowej

0
Podziel się

Gra edukacyjna "Awans. Zostań marszałkiem Polski", wydana przez IPN
doczekała się drugiej, wzbogaconej edycji. Teraz gracz będzie mógł zostać marszałkiem także dzięki
awansom w marynarce wojennej. Premiera gry planowana jest w nocy z soboty na niedzielę.

bEgmDKXV

Gra edukacyjna "Awans. Zostań marszałkiem Polski", wydana przez IPN doczekała się drugiej, wzbogaconej edycji. Teraz gracz będzie mógł zostać marszałkiem także dzięki awansom w marynarce wojennej. Premiera gry planowana jest w nocy z soboty na niedzielę.

"Gra polega na jak najszybszym dojściu do najwyższej rangi, poprzez wszystkie kolejne stopnie wojskowe. Awans zaznacza się drewnianym pionkiem na specjalnej planszy z zaznaczonymi kolejnymi stopniami. Każdy zdobyty punkt oznacza awans o jeden stopień. Wygrywa ten, kto pierwszy zostanie marszałkiem, lub (jeśli nikomu się to nie uda) ten, kto po zakończeniu gry ma najwyższy stopień" - powiedział PAP twórca gry Karol Madaj z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak tłumaczył, w podstawowej wersji gry w rozgrywce bierze udział dwóch graczy. Obaj mają dwa zestawy po 17 kart, odpowiadających stopniom wojskowym od szeregowca do marszałka. Są to historyczne stopnie, takie, jakie obowiązywały w Wojsku Polskim w 1939 r. w piechocie i w lotnictwie. Gra ma na celu poznanie struktury wojskowej w dawnym wojsku i zapoznanie się z graficznymi wizerunkami poszczególnych stopni.

bEgmDKXX

Karty stopniowo dobiera się, a jeśli uda się uzbierać zestaw trzech lub więcej kolejnych stopni, można wyłożyć taką sekwencję na stół i zdobyć punkty. Za trzykartowy układ - trzy punkty, za czterokartowy - cztery i tak dalej. Ponadto jednym punktem premiowana jest para takich samych stopni, np. dwóch plutonowych. Kolejność zagrywania kart ustala się w każdej turze poprzez losowanie jednej karty. Gracz, który ma wyższą, zaczyna. Rozgrywka kończy się kiedy zużyte zostaną wszystkie karty lub któryś z graczy zdobędzie rangę marszałka.

"W nowej edycji do gry dodaliśmy dodatkowe talie ze stopniami, które obowiązywały w marynarce wojennej. W ten sposób rozgrywka stała się bardziej urozmaicona. Np. każdy z dwóch graczy może awansować w innym rodzaju wojsk i wtedy gracze muszą porównywać, która ranga jest wyższa, pamiętając, który stopień w marynarce odpowiada, któremu w innych rodzajach sił zbrojnych. Możliwa jest też rozgrywka wieloosobowa. Wtedy gracze korzystają ze wszystkich, wymieszanych ze sobą, kart i mogą układać sekwencje mieszane, np. plutonowy, bosman, starszy sierżant. Możliwe są też +trójki+ o takich samych rangach, np. do pary szeregowców można dołożyć marynarza. To wymaga +przeliczania+ rangi poszczególnych stopni między rodzajami wojsk" - tłumaczył Madaj.

Wydanie rozszerzonej wersji gry jest związane z rocznicą zaginięcia okrętu podwodnego ORP "Orzeł", który służył w polskiej marynarce wojennej i brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 r. Później "Orzeł" służył przez kilka miesięcy w Wielkiej Brytanii. 23 maja 1940 o godzinie 11 wieczorem "Orzeł" wyszedł z portu Rosyth w Szkocji na patrol na Morze Północne. Nie wrócił. 11 czerwca Polska Marynarka Wojenna w Wielkiej Brytanii oficjalnie uznała okręt za stracony.

Do gry dołączono kilkanaście biogramów żołnierzy różnych rang, biorących udział w II wojnie światowej, w tym biogram kapitana "Orła" Jana Grudzińskiego.

bEgmDKYd

Jak dodał Madaj, rozszerzona wersja gry będzie pierwszy raz zaprezentowana w sobotę w trakcie Nocy Muzeów w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Wtedy też zostaną rozegrane mini turnieje gry "Awans", w których będzie można wygrać własny egzemplarz gry.

Rozszerzona wersja gry, podobnie jak poprzednia, nie będzie dostępna w sprzedaży. Będzie ona nagrodą w konkursach lub upominkiem dla uczestników imprez edukacyjnych organizowanych przez IPN.

W najbliższym czasie, jak poinformował PAP Madaj, instytut planuje wydanie dwóch kolejnych gier planszowych. Jedna z nich, o nazwie "Kolejka" będzie przybliżała realia życia w PRL. Zadaniem graczy będzie zakupienie niezbędnych towarów. Żeby to osiągnąć trzeba będzie sprytnie rozdysponować pionki, oznaczające poszczególnych członków rodziny, aby mogli oni jednocześnie stać w kilku kolejkach do sklepów. Pomocą będą specjalne karty np. karta dająca danemu pionkowi status honorowego krwiodawcy, pozwalająca mu przesunąć się na czoło kolejki.

Druga z planowanych gier nosi tytuł "303" i nawiązuje do udziału polskich lotników w bitwie o Anglię w czasie II wojny światowej. Polegać ona będzie na rywalizacji między dwoma graczami, odgrywającymi aliantów z jednej, a Niemców z drugiej strony. Każdy z graczy będzie miał do dyspozycji sześć samolotów. Zadaniem strony niemieckiej będzie zbombardowanie Londynu, a strony alianckiej zestrzelenie bombowców. Gra ma zostać wydana w czterech językach: po polsku, czesku, niemiecku i angielsku. (PAP)

bEgmDKYe

ula/ abe/ jra/

bEgmDKYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)