Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azerbejdżan: CKW: Bako Saakian ponownie prezydentem Górskiego Karabachu

0
Podziel się:

TASS) - Bako Saakian - dotychczasowy przywódca Górskiego Karabachu -
ponownie został jego prezydentem - podała w piątek miejscowa Centralna Komisja Wyborcza. Karabach
to ormiańska enklawa w Azrbejdżanie, która w r.1992 ogłosiła nieuznawaną przez świat niepodległość.

TASS) - Bako Saakian - dotychczasowy przywódca Górskiego Karabachu - ponownie został jego prezydentem - podała w piątek miejscowa Centralna Komisja Wyborcza. Karabach to ormiańska enklawa w Azrbejdżanie, która w r.1992 ogłosiła nieuznawaną przez świat niepodległość.

Według wstępnych danych typowany od początku na zwycięzcę wyborów obecny prezydent otrzymał niemal 67 proc. głosów. Jego główny rywal - Arkadij Sogomonian - prorektor filii Państwowej Akademii Rolniczej Armenii - zebrał 32,5 proc. głosów.

Urodzony w roku 1960 w Stepanakercie, stolicy Karabachu, Saakian to były szef karabaskiej służby bezpieczeństwa. Obiecuje kontynuowanie reform gospodarczych i społecznych i zapewnia wyborców, że siły republiki odpowiedzą na każdą próbę przejęcia przez Azerbejdżan kontroli nad Górskim Karabachem.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych i setki tysięcy uchodźców. W roku 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.

Górski Karabach zamieszkuje około 145 tys.ludzi, w większości Ormian. Baku uznaje wybory za nielegalne. Za takie uważa je też społeczność międzynarodowa. Wielu obserwatorów uważa, iż wybory w Karabachu mogą zaszkodzić uregulowaniu sprawy statusu enklawy. Erywań i Baku po dziś dzień nie doszły do porozumienia w tej kwestii, mimo mediacji tzw. mińskiej grupy OBWE, której współprzewodniczą Francja, Rosja i USA.

Przez wielu politologów Górski Karabach określany jest jako przykład zamrożonych konfliktów na terenie byłego ZSRR. Są też analitycy, którzy - jak pisze AFP - uważają, że względny spokój wokół Górskiego Karabachu jest mylący, gdyż ten zamrożony konflikt to bomba z opóźnionym zapłonem.

Obydwa kraje z powodu konfliktu o Górski Karabach nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.(PAP)

mmp/ ro/

11862622 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)