Notowania

azerbejdżan
04.07.2012 21:27

Azerbejdżan oskarża dziennikarza o szpiegostwo na rzecz Iranu

O wzniecanie niepokojów społecznych oskarżony został dziennikarz gazety mniejszości tałyskiej, zamieszkującej azersko-irańskie pogranicze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TSGT Jim Varhegyi/DefenseImagery.mil)

Azerbejdżańska policja i prokuratura we wspólnym oświadczeniu podały, że Hilal Mammadov w 1992 roku został zwerbowany przez irańskie służby bezpieczeństwa, a w ubiegłym miesiącu aresztowano go za posiadanie 5 gramów heroiny. Kolejne 30 gramów narkotyków odkryto w jego mieszkaniu.

Zdaniem opozycji Mammadov mógł trafić do aresztu, ponieważ stał się zbyt wpływowy wśród Tałyszy - pisze agencja AP. Dwa dni wcześniej dwaj obywatele Azerbejdżanu zostali aresztowani w Iranie pod zarzutem działalności szpiegowskiej.

Tałyszowie to lud irański mieszkający w przecinających południowy Azerbejdżan i północny Iran Górach Tałyskich. Całkowitą liczbę Tałyszów szacuje się na około 250 tys. W Azerbejdżanie według oficjalnych statystyk mieszka około 100 tys. przedstawicieli tej mniejszości. Zdaniem specjalistów jej liczebność jest znacząco zaniżona.

To kolejny incydent na linii Baku-Teheran, mający wpływ na i tak napięte stosunki między sąsiadami. Azerbejdżan i Iran od miesięcy oskarżają się o ingerowanie w sprawy państwa.

Iran w przeszłości oskarżał Azerbejdżan o to, że pomógł Izraelowi w - jak to określono - przeprowadzeniu zamachu na irańskich specjalistów w dziedzinie energii atomowej. Teheran krytykował też tegoroczną edycję odbywającej się w Baku Eurowizji, co z kolei doprowadziło do protestów pod irańską ambasadą i odwołania na konsultacje ambasadora Iranu.

Azerbejdżan tymczasem w tym roku zatrzymał kilkudziesięciu Irańczyków, posądzanych o powiązania z irańskimi Strażnikami Rewolucji i planowanie zamachów.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Są podejrzani o szpiegostwo. Trafili do aresztu Jak zauważa Reuters, incydent może pogorszyć napięte od miesięcy relacje między Teheranem i Baku.
Iran grozi. "To jest w zasięgu naszych rakiet" Iran zagroził, że jeśli zostanie zaatakowany, to w ciągu kilku minut zniszczy bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.
USA i Izrael wspólnie stworzyły wirusa! Wrogie oprogramowanie o nazwie _ Flame _ atakowało system cybernetyczny Iranu.
Tagi: azerbejdżan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz