Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Azerbejdżan: Wstępne wyniki: Zwycięstwo partii rządzącej

0
Podziel się:

Według oficjalnych wstępnych wyników wyborów parlamentarnych
zwyciężyła rządząca partia Nowy Azerbejdżan prezydenta Ilhama Alijewa. Jednak zdaniem opozycji i
obrońców praw człowieka podczas okresu przedwyborczego i głosowania doszło do wielu
nieprawidłowości.

Według oficjalnych wstępnych wyników wyborów parlamentarnych zwyciężyła rządząca partia Nowy Azerbejdżan prezydenta Ilhama Alijewa. Jednak zdaniem opozycji i obrońców praw człowieka podczas okresu przedwyborczego i głosowania doszło do wielu nieprawidłowości.

Zgodnie z oficjalnymi wstępnymi danymi, ugrupowanie Nowy Azerbejdżan (YA) wygrało w 74 ze 125 okręgów wyborczych.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku" - ocenił sekretarz YA Ali Achmedow, zapewniając, że "wybory były wolne i sprawiedliwe" oraz że stanowią "udany krok na drodze ku demokracji".

Frekwencja wyborcza wyniosła 50,1 proc., była więc wyższa niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w 2005 roku, kiedy do urn poszło 42,4 proc. uprawnionych.

Opozycja nie podziela euforii YA. Jej zdaniem władze sfałszowały wyniki głosowania. Przed wyborami zarzucała rządowi wykluczanie kandydatów, cenzurę mediów i ograniczanie prawa do prowadzenia kampanii wyborczej.

Opinię te podzielają organizacje obrony praw człowieka. Wskazują przy tym, że w miesiącach poprzedzających głosowanie, przeciw przedstawicielom opozycji i dziennikarzom krytycznym wobec władzy stosowano zwiększone represje.

Oprócz stopniowego ograniczania wolności demokratycznych, krytycy władzy wskazują też na pogłębiającą się przepaść między zamożnymi i ubogimi mieszkańcami kraju. Nierozwiązany pozostaje też spór z Armenią o Górny Karabach.

Przebieg niedzielnych wyborów oceniało 1000 zagranicznych obserwatorów, którzy już w poniedziałek mają przedstawić szczegółowe raporty. Opozycja w Azerbejdżanie apeluje do państw zachodnich, by nie przymykały oczu na łamanie zasad demokracji w jej kraju.

Liczący ponad 8 mln ludzi Azerbejdżan jest zasobny w ropę naftową i gaz. Europa wiąże z nim nadzieję na zmniejszenie swej energetycznej zależności od Rosji. Azerbejdżan jest też drogą tranzytową w operacjach wojskowych USA w Afganistanie. (PAP)

akl/

7654280 7654282 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)