Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Badania: pracuje jedynie co czwarty niepełnosprawny

0
Podziel się:

Pracuje jedynie co czwarty niepełnosprawny; zdecydowana większość z nich to
mieszkańcy miast. Niepełnosprawni twierdzą, że na pracę nie pozwala im stan zdrowia; boją się też
utraty świadczeń.

Pracuje jedynie co czwarty niepełnosprawny; zdecydowana większość z nich to mieszkańcy miast. Niepełnosprawni twierdzą, że na pracę nie pozwala im stan zdrowia; boją się też utraty świadczeń.

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej. Jego rezultaty przedstawiono na konferencji we wtorek.

Spośród ponad 100 tys. osób objętych badaniem pracowało jedynie 24 proc. osób. Najmniej pracujących niepełnosprawnych jest na wsi - jedynie 19 proc., w małych miastach (do 10 tys. mieszkańców) - 21 proc., w dużych miastach (powyżej 500 tys.) - 34 proc., a w samej Warszawie - ponad 36 proc. Najłatwiej znaleźć pracę osobom z wykształceniem magisterskim, licencjackim, policealnym i średnim technicznym.

Z badania wynika, że osoby niepełnosprawne bardziej krytycznie oceniają swoją sytuację niż wynikałoby to z orzeczeń o niepełnosprawności. Jedynie 46 proc. ankietowanych podało, że z ich orzeczenia wynika, że nie mogą pracować, tymczasem blisko 65 proc. respondentów twierdziło, że "ich choroba i stan zdrowia uniemożliwiają im podjęcie pracy".

Aż 33 proc. respondentów twierdziło, że nie podejmuje pracy zawodowej, bo obawia się utraty renty, a 15 proc. twierdziło, że pensje są "niegodne".

Z badania wynika także, że jedynie 8 proc. niepełnosprawnych korzysta z rozmaitych form doszkalania; natomiast aż 53 proc. ze wsparcia materialnego. "Niepokoi to, że tak mało osób niepełnosprawnych chce podnosić swoje kompetencje, natomiast tak wiele korzysta z różnego rodzaju drobnych datków" - powiedziała koordynator projektu prof. Anna Izabela Brzezińska.

Zdaniem Brzezińskiej, niepokoi niski odsetek osób niepełnosprawnych korzystających z internetu. Z badania wynika, że nigdy nie korzysta z niego aż 46,6 proc. ankietowanych, natomiast rzadko - 19,7 proc. respondentów. "Z badania wynika, że jeżeli ktoś jest aktywny społecznie, to jest także aktywny w internecie. Z internetu korzysta ktoś, kto ma kontakty z ludźmi; bo internet nie zastąpi więzi społecznych" - oceniła Brzezińska.

Zdaniem kierownika projektu dr. Jacka Pluty z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wśród osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych w wieku do 24 roku życia, nacisk powinien być położony nie na aktywizację zawodową, ale na "aktywizację edukacyjną" - czyli rozmaite szkolenia i podnoszenie kwalifikacji.

Badanie przeprowadzono od 1 grudnia 2008 roku do 31 maja 2010 r. Badaniem objęto ponad 100 tys. osób; średnia wieku badanych wynosiła 51 lat; najstarszy badany miał 103 lata. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. (PAP)

dom/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)