Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Badania słuchu podczas święta opery i operetki w Krynicy

0
Podziel się:

Bezpłatne badania słuchu w ramach międzynarodowej kampanii "Hear The World"
będą wykonywane od niedzieli do wtorku w Krynicy, podczas Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury
- poinformowali organizatorzy kampanii.

Bezpłatne badania słuchu w ramach międzynarodowej kampanii "Hear The World" będą wykonywane od niedzieli do wtorku w Krynicy, podczas Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury - poinformowali organizatorzy kampanii.

W trakcie festiwalu specjaliści będą przeprowadzać testy, które określą, czy ktoś ma problemy ze słuchem i powinien przebadać się dokładniej, czy też nie - powiedział PAP mistrz protetyki słuchu Tomasz Skwierczyński, który będzie wykonywał testy.

Zaznaczył, że testy nie pozwolą określić rodzaju i stopnia niedosłuchu. "Do badania słuchu potrzebne są bowiem specjalne warunki, tj. kabina ciszy i odpowiednia aparatura, jak audiometr" - wyjaśnił.

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na świecie 278 mln ludzi ma - większe lub mniejsze - obustronne uszkodzenie słuchu. 80 proc. osób z zaburzeniami słuchu żyje w krajach biednych lub średnio zamożnych.

Panuje powszechne przekonanie, że niedosłuch dotyczy ludzi starszych, tymczasem dotyka on ludzi w każdym wieku, a jedna czwarta zaburzeń słuchu zaczyna się już w dzieciństwie.

Wśród najważniejszych przyczyn utraty słuchu eksperci WHO wymieniają: infekcje ucha środkowego, narażenie na nadmierny hałas, niewłaściwe użycie niektórych leków, powikłania ciąży i porodu. Ubytek słuchu może mieć również podłoże genetyczne.

W związku ze starzeniem się społeczeństw oraz rosnącym narażeniem na hałas w środowisku, liczba osób z niedosłuchem będzie rosła.

Specjaliści WHO podkreślają, że przynajmniej połowie zaburzeń słuchu można zapobiec, m.in. szczepiąc dzieci przeciwko: odrze, różyczce, śwince i zapaleniu opon mózgowych.

Co ważne, odpowiednio dobrane aparaty słuchowe lub implanty mogą pomóc w komunikacji z otoczeniem 90 proc. pacjentów z zaburzeniami słuchu. Dlatego warto się badać, bo im wcześniej wykryje się wadę słuchu tym więcej można naprawić.

Nieleczone wady słuchu znacznie obniżają komfort życia, a mogą nawet prowadzić do całkowitej izolacji społecznej oraz depresji.

Międzynarodowa kampania "Hear The World", która rozpoczęła się w 2006 roku, ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemów ze słuchem, ich skutków społecznych i emocjonalnych oraz możliwości ich leczenia.

Jej ambasadorami na całym świecie są znani muzycy, reprezentujący różne style - m.in.: Placido Domingo, Annie Lennox, Joss Stone, Amy Winehouse, Moby, Lindsay Lohan, Rod Stewart oraz Bryan Adams. (PAP)

jjj/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)