Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 11:04

Bahrajn: Szyicki duchowny oskarża władze o masakrę

Czołowy szyicki duchowny Bahrajnu, szejk Issa Kassam nazwał w piątek "masakrą" niedawną akcję policji i wojska przeciwko demonstrantom w stolicy kraju - Manamie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czołowy szyicki duchowny Bahrajnu, szejk Issa Kassam nazwał w piątek "masakrą" niedawną akcję policji i wojska przeciwko demonstrantom w stolicy kraju - Manamie.

Wiernym, którzy przyszli na modły do meczetu na północnym przedmieściu Manamy oświadczył, że rząd "zatrzasnął drzwi do dialogu".

Kilkanaście tysięcy bahrajńskich szyitów uczestniczyło tego dnia w wiosce Sitra na południe od Manamy w pogrzebie trzech ofiar tych zajść. "Naród chce upadku tego reżimu" - skandowano. Policja nie interweniowała.

Kontrolowany przez sunnitów rząd Bahrajnu ogłosił w czwartek stan wyjątkowy w całym kraju, kontynuując tłumienie antyrządowego buntu po krwawej pacyfikacji jego uczestników w centrum Manamy. Według oficjalnych danych w ataku tym, przeprowadzonym z udziałem samochodów pancernych w nocy ze środy na czwartek, zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych. Demonstranci mówią o pięciu ofiarach śmiertelnych. Policja i wojsko znienacka zaatakowały demonstrantów, zgromadzonych od poniedziałku na centralnym placu stolicy. Część z nich spała w namiotach, gdy policja i wojsko rozpoczęły atak.

Po tej akcji sił bezpieczeństwa opozycja Bahrajnu ogłosiła wycofanie swych 18 posłów z 40-osobowej Izby Reprezentantów i wezwała rząd do dymisji.

Szyicka większość w tym królestwie, stanowiąca ok. 70 proc. ludności, uskarża się, że jest dyskryminowana przez rządzącą dynastię sunnicką.

Bahrajn, w którym stacjonuje amerykańska V Flota, uważany jest przez swoich sojuszników - Arabię Saudyjską i USA - za zaporę przed wpływami szyickiego Iranu w regionie. (PAP)

az/ ro/

8367753 8367760 8367810 8367693

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz