Notowania

Austria
02.02.2013 07:12

Bal w Wiedniu powodem protestu antyfaszystów

Tysiące ludzi pojawiło się na demonstracji przeciwko balowi zorganizowanemu w Wiedniu przez populistyczną, skrajnie prawicową Austriacką Partię Wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Około trzy tysiące ludzi uczestniczyło wczoraj wieczorem w demonstracji przeciwko balowi zorganizowanemu w Wiedniu przez populistyczną, skrajnie prawicową Austriacką Partię Wolności - podała policja.

[na zdjęciu: bal wiedeński w hotelu Wladorf-Astoria w Nowym Jorku]

Uczestniczy demonstracji zwołanej przez organizacje antyfaszystowskie zebrali się wokół pałacu Hofburg, dawnej siedziby cesarskiej dynastii Habsburgów, gdzie odbywała się impreza ultraprawicy. Według rzecznika policji lekko rannych zostało dwóch uczestników protestu i dwóch policjantów. Zatrzymano około 20 osób.

Odbywający się w tym roku po raz pierwszy _ Akademikerball _ zorganizowany przez FPOe ma zastąpić bale organizowane od kilkudziesięciu lat przez 21 korporacji studenckich skupiających radykalnych nacjonalistów austriackich _ Wiener Korporations-Ball _, na które nie zgodziło się towarzystwo zarządzające pałacem z powodu licznych incydentów, do jakich doszło przy tej okazji w ubiegłym roku.

W protestach przeciwko balowi stowarzyszenia studenckiego w styczniu 2012 r. uczestniczyło 10 tysięcy osób. Zbieżność balu w wiedeńskim Hofburgu z rocznicą wyzwolenia Auschwitz (27 stycznia) oraz udział w balu kilkorga liderów europejskiej skrajnej prawicy, wśród nich Marine Le Pen, która stoi na czele francuskiego Frontu Narodowego, sprawiły, że demonstracja protestacyjna przebiegała wówczas w szczególnie gorącej atmosferze.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Austria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz