Notowania

wiadomości
30.08.2011 15:58

Balicki apeluje do ministra sportu ws. budowy domu spokojnej starości

Poseł SLD Marek Balicki oraz Fundacja Dom Rodziny Olimpijskiej zaapelowali we wtorek do ministra sportu Adama Giersza o utworzenie w ośrodku przygotowań olimpijskich w Spale domu spokojnej starości dla zasłużonych sportowców oraz wybitnych działaczy sportowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poseł SLD Marek Balicki oraz Fundacja Dom Rodziny Olimpijskiej zaapelowali we wtorek do ministra sportu Adama Giersza o utworzenie w ośrodku przygotowań olimpijskich w Spale domu spokojnej starości dla zasłużonych sportowców oraz wybitnych działaczy sportowych.

W odpowiedzi na apel wiceminister sportu Ryszard Stachurski zapewnił, że naradzi się z prawnikami, w jaki sposób można utworzyć ten ośrodek. Jak wyjaśnił, ministerstwo sportu nie może podjąć ostatecznej decyzji o jego powstaniu, ponieważ ośrodkiem przygotowań w Spale zarządza Centralny Ośrodek Sportu.

"Idea powstania tego domu jest piękna i szlachetna, tym samym warta doprowadzenia do szczęśliwego końca. Na poziomie deklaracji wszyscy jesteśmy jednomyślni" - podkreślił wiceminister.

Balicki, który zorganizował konferencję przed Ministerstwem Sportu i Turystyki, powiedział dziennikarzom, że inicjatywa powołania domu narodziła się wiele lat temu. "Ówczesny minister edukacji narodowej i sportu Krystyna Łybacka poparła ten pomysł. Jednak jest rok 2011, a ośrodka dalej nie ma" - podkreślił. "Ja tej sprawy nie odpuszczę" - dodał.

Jak podkreślił prezes Fundacji Dom Rodziny Olimpijskiej Józef Grudzień, w domu dla zasłużonych będą mogli zamieszkać nie tylko sportowcy, ale też wybitni działacze sportowi. "Ośrodek byłby głównie dla ludzi sportu, którzy przynajmniej otarli się o reprezentację Polski" - mówił.

Zaznaczył, że dom mógłby być szansą na lepsze życie dla zawodników, którzy startowali w lat w latach 50. i 60. "Oni są teraz w podeszłym wieku. Nie wszystkim się ułożyło" - powiedział Grudzień.

Dodał, że ośrodek przygotowań w Spale jest idealnym miejscem na tego rodzaju przedsięwzięcie, ponieważ znajdują się tam najnowsze wyposażenie rehabilitacyjne oraz wykwalifikowany personel. "Jest tam też sportowa atmosfera. Mieszkańcy domu mieliby kontakt ze sportowcami" - powiedział.

Grudzień to utytułowany bokser w wadze lekkiej m.in. mistrz Olimpijski z Tokio (1964) oraz mistrz Europy z Rzymu (1967).

Na oficjalnej stronie internetowej Fundacji Dom Rodziny Olimpijskiej napisano, że jej celem jest "budowa Domu Rodziny Olimpijskiej i poprzez jego działalność niesienie pomocy w +jesieni życia+ olimpijczykom, reprezentantom Polski oraz zasłużonym działaczom ruchu olimpijskiego".(PAP)

pż/ jej/ par/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz