Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Bandyci Rodriguez" - nowa powieść Gołębiewskiego

0
Podziel się:

"To opowieść o charakterystycznym dla Meksykanów nonszalanckim stosunku do
życia i śmierci" - mówił Łukasz Gołębiewski na poniedziałkowej promocji swojej najnowszej powieści
"Bandyci Rodrigues. Korrida". Książka właśnie trafiła do księgarń.

"To opowieść o charakterystycznym dla Meksykanów nonszalanckim stosunku do życia i śmierci" - mówił Łukasz Gołębiewski na poniedziałkowej promocji swojej najnowszej powieści "Bandyci Rodrigues. Korrida". Książka właśnie trafiła do księgarń.

Autor powieści fascynuje się Meksykiem od lat, jest współautorem przewodnika "Meksyk. Kraj kontrastów". Tym razem do opisania lubianego regionu wybrał formę powieści. Jej bohaterowie - wychowane na meksykańskiej ulicy bliźnięta Rosita i Ricardo Rodrigues - to natury anarchistyczne i bezkompromisowe.

Poznajmy ich, gdy po obrabowaniu banku uciekają przed policyjną obławą przez górzyste rejony meksykańskiego regionu Oaxaca słynącego z produkcji mezcalu. Na trasie ich ucieczki trup ściele się gęsto. "Chciałem przedstawić pewną bezwzględność Meksykanów, nonszalancję, z jaką odnoszą sie do śmierci. To być może spadek po kulturach prekolumbijskiego Meksyku" - mówił Gołębiewski.

Książka nosi podtytuł "korrida", co w Meksyku oznacza rodzaj pieśni, ballady sławiącej wyczyny miejscowych bohaterów. Współczesne korridy pisane są często o członkach mafii narkotykowych. Bohaterowie Gołębiewskiego odcinają się od świata handlarzy narkotyków, ale ich marzeniem jest zostać bohaterami korrid - śpiewanych w knajpach pieśni o życiu nieustraszonych, wyjętych spod prawa śmiałków. Wychowane w surowych realiach współczesnego Meksyku bliźnięta nie mają zbyt sentymentalnego stosunku do ludzi, którzy im stają na drodze, czułość, delikatność i troskę objawiają natomiast w stosunku do kotki, która z nimi podróżuje.

"Bandyci Rodriguez" to także powieść drogi. W ciągu kilku dni, w których rozgrywa się akcja książki, bliźnięta przemierzają jeden z najmniej zindustrializowanych stanów Meksyku. Gołębiewski był w tych regionach i starał się pieczołowicie odtworzyć realia.

Autor - dziennikarz, krytyk literacki, redaktor "Magazynu Literackiego Książki" i "Biblioteki analiz", współautor monografii "Rynek książki w Polsce" - opublikował wcześniej takie powieści jak "Xenna moja miłość", "Disorder i Ja" oraz "Złam prawo"."Bandytów Rodriguez" opublikowało wydawnictwo Jirafa Roja. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)