Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bank Światowy zebrał 52 mld dol. na pomoc dla najbiedniejszych krajów

0
Podziel się

Bank Światowy poinformował we wtorek, że otrzymał 52 mld dol. -
rekordowej wysokości fundusze - na pomoc dla najbiedniejszych krajów świata. Dysponować będzie nimi
Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju - instytucja BŚ udzielająca nieoprocentowanych pożyczek.

bEpVJTAl

Bank Światowy poinformował we wtorek, że otrzymał 52 mld dol. - rekordowej wysokości fundusze - na pomoc dla najbiedniejszych krajów świata. Dysponować będzie nimi Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju - instytucja BŚ udzielająca nieoprocentowanych pożyczek.

"Mimo złej koniunktury gospodarczej koalicja krajów rozwiniętych oraz państw rozwijających się zobowiązała się dzisiaj przyśpieszyć wysiłki mające wyeliminować skrajną nędzę" na świecie - poinformował Bank Światowy w komunikacie.

Środki wyasygnowane głównie przez 46 państw członkowskich Banku Światowego zasilą fundusz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), które przyzna pożyczki krajom najbiedniejszym, przede wszystkim w Afryce.

bEpVJTAn

Refinansowane co trzy lata IDA zagospodaruje 52 mld dol. do 2016 roku. Suma, jaką otrzymała ta organizacja, jest o 5,4 proc. większa niż fundusze, które przyznano jej w 2010 roku.

"To wielki sukces wspólnoty międzynarodowej" - skomentował Jim Yong Kim, prezes Banku Światowego, który zaangażował się w kampanię na rzecz całkowitego wyeliminowania skrajnej nędzy do roku 2030.

Pożyczki, których udzieli IDA przez najbliższe trzy lata, powinny między innymi pozwolić na dostarczenie najważniejszych szczepionek 200 mln ludzi i zapewnienie dostępu do bieżącej wody 32 mln osób.

IDA poinformowała w komunikacie, że ze względu na "trudne warunki budżetowe" będzie musiała udzielać niskooprocentowanych pożyczek zamiast, jak dotąd, kredytów o zerowym oprocentowaniu.

bEpVJTAt

Informacje o poszczególnych państwach, które złożyły się na fundusz dla IDA, oraz o wysokości ich składek Bank Światowy udostępni w marcu. W latach 2010-2013 największym donatorem były Stany Zjednoczone, a na drugim i trzecim miejscu znalazły się Wielka Brytania i Japonia. (PAP)

fit/ mc/

15316409

bEpVJTAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)