Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Tkanek i Komórek wkrótce w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu

0
Podziel się:

Wyposażony w sprzęt najnowszej generacji Bank Tkanek i Komórek wkrótce
rozpocznie pracę przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu
(Śląskie). Dotychczas działał tam jedynie Bank Tkanek Oka.

Wyposażony w sprzęt najnowszej generacji Bank Tkanek i Komórek wkrótce rozpocznie pracę przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu (Śląskie). Dotychczas działał tam jedynie Bank Tkanek Oka.

W ostatnim czasie przeniesiono go jednak do innych pomieszczeń, wyremontowano i lepiej wyposażono. Placówka chce dzięki temu m.in. rozwinąć swoje usługi transplantacyjne i oferować innym ośrodkom tkanki do przeszczepu.

"Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji rozwiniemy swoją działalność medyczną o przeszczepy - wcześniej robiliśmy tylko przeszczepy rogówek, a chcemy robić ich więcej, jak również przeszczepy skóry, więzadeł, w przyszłości może również nerek" - powiedziała PAP dyrektor szpitala Iwona Łobejko.

Koszt inwestycji to ok. 2 mln zł. Pokryło go Ministerstwo Zdrowia. Dobiegają końca formalności, po zakończeniu, których bank będzie mógł rozpocząć planowaną działalność. Jego spełniające światowe standardy wyposażenie i organizacja pozwoli znacznie ją rozszerzyć. Pracownicy banku będą mogli pobierać, preparować i namnażać i przechowywać pobrany materiał. Będą to rogówki, więzadła i ścięgna, prawdopodobnie także materiał kostny i owodnie. Z tej błony płodowej, pobieranej wyłącznie w trakcie cesarskiego cięcia - bo tylko ten rodzaj porodu gwarantuje możliwość sterylnego pobrania - przygotowuje się opatrunki, stosowane w okulistyce.

"Na całym świecie transplantacja tkankowa się rozwija. Mimo postępu nauki człowiek na razie nie potrafi wyprodukować tak integrujących się z ludzkim organizmem materiałów o tak dobrych właściwościach, jak tkanki człowieka" - podkreślił kierownik sosnowieckiego banku i oddziału okulistycznego w Szpitalu św. Barbary dr Dariusz Dobrowolski.

W województwie śląskim działa kilka banków tkanek. Największy prowadzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, kolejny to założony przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi Homograft w Zabrzu. Bank rogówek działa przy Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, zaś skóry - przy Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Sosnowiecki szpital to jedna z największych lecznic w województwie, która tylko w ubiegłym roku hospitalizowała blisko 60 tys. pacjentów, a w jej przyszpitalnych poradniach lekarze udzielili 246 tys. porad.

Placówka od lat jest też w województwie liderem w zakresie pobrań narządów służących do przeszczepów, ratujących ludzkie życie i zdrowie. (PAP)

lun/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)