Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banking Forum: szybko przybywa klientów bankowości internetowej

0
Podziel się:

Rosnące zainteresowanie klientów bankowością internetową i mobilną oraz
skutki wprowadzenia nowych regulacji dotyczących banków - to kwestie poruszane przez bankowców
podczas rozpoczętego w środę w Warszawie Banking Forum 2011.

Rosnące zainteresowanie klientów bankowością internetową i mobilną oraz skutki wprowadzenia nowych regulacji dotyczących banków - to kwestie poruszane przez bankowców podczas rozpoczętego w środę w Warszawie Banking Forum 2011.

Migracja w kierunku bankowości internetowej jest nieuchronna - taką tezę postawili uczestniczący w forum przedstawiciele banków. "Mamy świadomość, że coraz więcej osób akceptuje internet w celach transakcyjnych. Widzimy dramatycznie przyrastającą liczbę użytkowników bankowości internetowej" - przyznał Przewodniczący Rady Programowej Banking Forum Mariusz Grendowicz.

Zdaniem analityków - cytowanych podczas forum - przyrost użytkowników internetu będzie wynosił 20-30 proc. w skali rocznej, wielu z nich będzie korzystało z bankowości internetowej. "Możemy oczekiwać, że bardzo duża część bankowości przeniesie się na platformę internetową" - ocenił Grendowicz.

Zdaniem bankowców, bardzo szybko zmieni się też w Polsce sposób płatności. "Zmierzamy w kierunku większej unifikacji karty SIM z kartą płatniczą. (...) Musimy zaakceptować to, że na pewno następować będzie wzajemne przenikanie się telekomunikacji, bankowości i operatorów kartowych" - dodał.

To efekt coraz większej dostępności m.in. smartphonów, co wpłynie na przyszłość rynku płatności, a bankowość internetowa zostanie stopniowo zastąpiona przez bankowość mobilną.

"Należy uznać, że to już ostatnie dni, kiedy karty i komórki funkcjonują oddzielnie. Nie ma bowiem przeszkód, ani technologicznych, ani tym bardziej funkcjonalnych, aby ujednolicić biznes płatności elektronicznych z biznesem telefonii komórkowych" - powiedział prezes Raiffeisen Bank Polska Piotr Czarnecki.

Zdaniem bankowców, coraz powszechniejsze nowe technologie stawiają przed bankami sporo wyzwań, związanych m.in. z tym, jak zastąpić jedną trzecią przychodów, uzyskiwanych teraz z tytułu obsługi płatności dla klientów. "Banki, które nie dotrzymają kroku w tej konkurencji, będą musiały zmienić strukturę przychodów lub ciąć koszty. Lepiej zatem dużo wcześniej przygotować się na zmianę, ponieważ kto będzie miał kartę w komórkach, ten wygra" - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Bankowcy zdają sobie jednak sprawę, że coraz powszechniejsze usługi internetowe i mobilne muszą wiązać się ze zwiększeniem bezpieczeństwa transakcji.

"Olbrzymi wyciek danych osobowych, który niedawno miał miejsce w Sony PlayStation, jeszcze bardziej podkreśla, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo obrotu elektronicznego i jak łatwo jest, nieprzestrzegając reguł, spowodować problem. Dlatego bardzo istotne są standardy bezpieczeństwa (...), prace nad wspólnymi standardami bezpieczeństwa będą krytycznie ważne" - powiedział Grendowicz.

Uczestnicy forum bankowego zwrócili również uwagę na kwestię dostępności kredytów, m.in. hipotecznych, w związku z ogłoszonymi w lipcu ub.r. nowymi regulacjami dotyczącymi wymogów kapitałowych i zarządzania ryzykiem w bankach (Bazylea III). Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa banków i dotyczą m.in. podniesienia ilości i jakości funduszy własnych. Przewodniczący Rady Programowej Banking Forum przyznał, że wprowadzenie nowych regulacji będzie mieć "negatywny wpływ i rozłoży się na rynek mieszkaniowy, firmy budowlane i młode małżeństwa szukające finansowania na zakup nieruchomości".

Wprowadzanie wszystkich postanowień Bazylei III ma jednak potrwać do stycznia 2019 r. Zdaniem Grendowicza, da to bankom czas na podjęcie działań dostosowawczych. (PAP)

rbk/ je/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)