Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barack Obama rozpoczął wizytę w Szwecji

0
Podziel się:

Prezydent USA Barack Obama przybył w środę do Sztokholmu, rozpoczynając
od Szwecji trzydniowy pobyt w Europie, w trakcie którego weźmie udział w szczycie G20 w
Petersburgu. W Szwecji spotka się z królem Karolem XVI Gustawem i premierem Fredrikiem Reinfeldtem.

bEszDvkR

Prezydent USA Barack Obama przybył w środę do Sztokholmu, rozpoczynając od Szwecji trzydniowy pobyt w Europie, w trakcie którego weźmie udział w szczycie G20 w Petersburgu. W Szwecji spotka się z królem Karolem XVI Gustawem i premierem Fredrikiem Reinfeldtem.

Będzie również rozmawiał z premierami innych krajów nordyckich. Wśród tematów będą zmiany klimatyczne, sprawy handlowe i technologie.

Ponadto w środę po południu Obama ma uczcić pamięć Raoula Wallenberga, bohatera II wojny światowej. Ten szwedzki dyplomata pracując w Budapeszcie pomógł ocalić życie dziesiątkom tysięcy Żydów. Zaginął w 1945 roku w tajemniczych okolicznościach, najprawdopodobniej zmarł w stalinowskim więzieniu. Rodzina Wallenberga zamierza prosić Obamę, by pomógł wywrzeć nacisk na Rosję w celu wyjaśnienia śmierci dyplomaty.

bEszDvkT

Szwecję dodano do kalendarza wizyty Obamy po tym, jak odwołał on spotkanie w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które miało odbyć się przed szczytem G20. Decyzja ta była związana ze sporem między Waszyngtonem a Moskwą wokół byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena, który uzyskał w Rosji tymczasowy azyl. (PAP)

awl/ ap/

14508193 14508382

bEszDvlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)