Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barbórka: mieszkańców śląskich miast obudzą górnicze orkiestry

0
Podziel się:

Mieszkańców wielu śląskich osiedli obudzą w środę górnicze orkiestry.
Poranne koncerty na ulicach w święto górników - Barbórkę - to wieloletnia tradycja, kultywowana
m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie działają cztery kopalnie. Najstarsza orkiestra działa tu od 1919 r.

Mieszkańców wielu śląskich osiedli obudzą w środę górnicze orkiestry. Poranne koncerty na ulicach w święto górników - Barbórkę - to wieloletnia tradycja, kultywowana m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie działają cztery kopalnie. Najstarsza orkiestra działa tu od 1919 r.

Orkiestra Dęta Kopalni Pokój rozpocznie Barbórkę w dzielnicy Godula, później muzycy przemaszerują ulicami dzielnicy Ruda. W orkiestrze kopalni Pokój gra blisko 70 muzyków, w bardzo zróżnicowanym wieku. Najstarszy z nich ma 82 lata, najmłodszy zaledwie 14.

"Tradycja wspólnego muzykowania w naszym mieście na szczęście nie zanika i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W orkiestrze grają ojcowie z synami, mężowie z żonami. Mam nadzieję, że tak pozostanie przez długie lata" - powiedział PAP dyrygent orkiestry kopalni Pokój Jacek Kampa.

Orkiestra powstała w 1922 roku i - jak podkreślają jej obecni członkowie - założyła ją grupa ludzi pragnących poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm. Choć rozwój zespołu przerwała II wojna światowa, wznowił on działalność zaledwie kilka dni po wyzwoleniu.

Orkiestra przez lata koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli, szkoliła też młodych górników ucząc ich gry na różnych instrumentach. Od 1993 roku orkiestrę prowadzi Jacek Kampa, który w połowie lat 80. dołączył do niej jako waltornista. Na dyrygenta wybrali go członkowie zespołu.

Najstarsza z rudzkich orkiestr górniczych działa przy kopalni Bielszowice. Powstała w 1919 roku. Rudzkie orkiestry dęte nie tylko uświetniają festyny zakładowe, bale i jubileusze, ale także zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach w całej Europie. Słyną z wysokiego poziomu muzycznego. Współpracują z artystami na co dzień pracującymi w teatrach muzycznych, operach czy operetkach.

Od 1999 r. w Rudzie Śląskiej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła. Każdego roku biorą w niej udział rudzkie orkiestry oraz goście z kraju i zagranicy. Do tej pory impreza gościła m.in. wykonawców z Niemiec, Rosji, Czech oraz Finlandii oraz wiele orkiestr krajowych.(PAP)

kon/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)