Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barometr Consumer Finance KPF-IRG w III kwartale wzrósł

0
Podziel się:

Wartość Barometru Consumer Finance, który pokazuje sytuację gospodarstw
domowych i ich prognozy, wzrosła w III kwartale br. z 65,7 do 66,5 pkt. - wynika z badań
Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wartość Barometru Consumer Finance, który pokazuje sytuację gospodarstw domowych i ich prognozy, wzrosła w III kwartale br. z 65,7 do 66,5 pkt. - wynika z badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Zdaniem autorów badania, na razie wartości Barometru dają bardzo nikłe nadzieje na przełamanie stagnacji na rynku kredytów konsumenckich.

"Należy mieć jednak na uwadze, że nastroje gospodarstw domowych w ostatnim okresie są bardzo wahliwe, a spodziewana poprawa w gospodarce, na co wskazują wyniki innych badań, może w kolejnych miesiącach bardzo dynamicznie przełożyć się na sytuację gospodarstw domowych i zaowocować zwiększeniem skłonności do zaciągania kredytu" - napisano.

"Obecny niewielki wzrost wartości Barometru jest w głównej mierze spowodowany poprawą wskazań gospodarstw domowych w obszarze prognozy zakupu dóbr trwałego użytkowania. Pomimo że prognozy te wciąż pozostają negatywne, znacząco poprawiły się względem poprzedniego kwartału" - dodano.

Na wskazania Barometru KPF-IRG pozytywnie wpłynęła poprawa oczekiwań dotyczących przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Saldo dla tego pytania poprawiło się już trzeci kwartał z rzędu, sygnalizując, że zaczynają się zmniejszać obawy polskich gospodarstw domowych dotyczące ich sytuacji dochodowej w kolejnych miesiącach.

Do poprawy Barometru KPF-IRG przyczyniło się również, aczkolwiek w niewielkim stopniu, zwiększenie skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych.

"Uwzględniając wskazania Barometru i konfrontując je z wciąż bardzo trudną sytuacją na rynku kredytów, można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach rynek kredytów dla gospodarstw domowych będzie pozostawał w stagnacji, choć pojawiają się sygnały możliwej poprawy w tym zakresie" - napisano.

"We wszystkich obszarach związanych z prognozą dokonywania poważnych wydatków i objętych badaniem gospodarstw domowych widoczna jest poprawa prognoz względem poprzedniego kwartału. Niemniej jednak, pozostają one wciąż na bardzo niskim poziomie" - dodano.

"Dodatkowo, nawet jeżeli w gospodarstwie domowym widoczna jest chęć dokonania poważnego zakupu, to w dalszym ciągu na bardzo niskim poziomie znajduje się skłonność do finansowania tego zakupu z kredytu" - dodano.

Zdaniem autorów badania, sytuacja w obszarze bieżącej obsługi przekłada się na prognozy gospodarstw domowych dotyczące obsługi zobowiązań w przyszłości.

"Niestety, w tej grupie również wzrósł udział gospodarstw domowych spodziewających się problemów z regulowaniem swoich zobowiązań. Małych problemów spodziewa się obecnie 23,7 proc. (wobec 20,6 proc. poprzednio), a dużych 12,3 proc. (wobec 11,9 proc. poprzednio)" - napisano. (PAP)

nik/ jtt/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)