Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barometr IRG SGH w trzecim kwartale wzrósł

0
Podziel się:

Wartość barometru IRG SGH wzrosła w trzecim kwartale pod wpływem
oddziaływania czynników sezonowych o 3 pkt. i wynosi minus 12,5 pkt., jednak w IV kwartale należy
spodziewać się pogorszenia nastrojów - podał w komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

bEsAkUGJ

Wartość barometru IRG SGH wzrosła w trzecim kwartale pod wpływem oddziaływania czynników sezonowych o 3 pkt. i wynosi minus 12,5 pkt., jednak w IV kwartale należy spodziewać się pogorszenia nastrojów - podał w komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Wartość barometru IRG SGH w III kwartale wynosi -12,5 pkt. Odnotowany wzrost wartości barometru o 3 pkt. oznacza powrót, po dwóch latach spadków, do typowych zmian, charakterystycznych dla tej pory roku. Poprawa koniunktury widoczna jest w czterech objętych badaniami koniunktury sektorach: przemyśle przetwórczym, transporcie, rolnictwie i gospodarstwach domowych. Największy wpływ na wzrost wartości barometru w ciągu kwartału miała poprawa koniunktury w przemyśle. Wskaźnik koniunktury w tym sektorze wzrósł o 10,2 pkt., powodując wzrost wartości barometru o 2,3 pkt." - napisano w raporcie.

Z badań wynika, że wyrazem pozytywnych zmian w gospodarce jest wzrost wartości istotnych sald bilansowych testu koniunktury: produkcji, zamówień i zatrudnienia.

bEsAkUGL

"Dotyczy to nie tylko przemysłu, ale i budownictwa. Ponadto utrwala się poprawa nastrojów konsumentów: wskaźnik nastrojów wzrósł po raz trzeci z rzędu, przyczyniając się do odwrócenia tendencji spadkowej. Zmiany zaobserwowane w pozostałych sektorach należy - w większości - uznać za typowe, choć na ogół powyżej średniej. Odnotowane wyniki przemawiają za końcem negatywnego oddziaływania czynników cyklicznych" - dodano.

W ciągu roku wartość barometru wzrosła o 4,5 pkt.

"Najbardziej przyczyniły się do tego wyniki w przemyśle i budownictwie, w drugiej kolejności - w rolnictwie, transporcie i gospodarstwach domowych. Spadek wartości wskaźników w tym okresie dotyczy handlu i sektora bankowego" - napisano.

"W IV kwartale należy liczyć się z osłabieniem aktywności ze względu na negatywny wpływ czynników sezonowych" - dodano. (PAP)

bEsAkUGR

map/ jtt/ je/

bEsAkUHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)