Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 17:56

Barroso i Van Rompuy o ważnej roli Thatcher w historii UE

# dochodzi wypowiedź szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya #

08.04. Bruksela (PAP) - Szefowie Komisji Europejskiej Jose Barroso i Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podkreślili rolę Margaret Thatcher w budowaniu jedności europejskiej. Zdaniem Barroso będzie ona pamiętana zarówno ze względu na swój wkład, jak i zastrzeżenia wobec integracji europejskiej.

Baronessa Thatcher "była wielką polityk, pierwszą kobietą premierem w swoim kraju oraz rozważnym, lecz zaangażowanym graczem w Unii Europejskiej. Zostanie zapamiętana zarówno ze względu na jej zasługi, jak i jej zastrzeżenia wobec naszego wspólnego projektu" - napisał Barroso w komunikacie.

Przypomniał, że Thatcher podpisała Jednolity Akt Europejski (z 1986 r.) i pomogła ustanowić wspólny europejski rynek. "Odegrała czołową rolę w zbliżeniu europejskiej rodziny i krajów Europy Środkowej i Wschodniej zza dawnej żelaznej kurtyny. Jak pamiętamy, Wielka Brytania pod przywództwem pani Thatcher bardzo popierała rozszerzenie Unii Europejskiej" - dodał szef KE.

Podkreślił, że "spuścizna Margaret Thatcher przyczyniła się do ukształtowania Wielkiej Brytanii, jaką znamy dziś, w tym dzisiejszej roli Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej". W imieniu swoim i całej KE Barroso przekazał wyrazy głębokiego współczucia rządowi i narodowi Wielkiej Brytanii.

Van Rompuy napisał w komunikacie, że Thatcher była niezwykłą osobowością i jednym z najbardziej wpływowych europejskich przywódców swoich czasów. "Podczas jedenastu lat rządów była siłą, która zmieniała Wielką Brytanię i wpłynęła na kształt Unii Europejskiej. W imieniu Unii Europejskiej chciałbym przesłać najszczersze kondolencje rodzinie, obywatelom i rządowi Wielkiej Brytanii" - dodał.

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz przekazał wyrazy ubolewania rodzinie i przyjaciołom byłej brytyjskiej premier. Podkreślił, że "zapisała się ona w brytyjskim i europejskim życiu politycznym". "Pomimo jasnych różnic politycznych pomiędzy nami Margaret Thatcher jest postacią o historycznym znaczeniu. Na początku swoich rządów była zaangażowaną Europejką, podpisując i forsując Jednolity Akt Europejski, który przeobraził wspólny rynek UE" - dodał.

Thatcher zmarła w poniedziałek rano wskutek udaru. Miała 87 lat.

Z Brukseli Anna Widzyk i Łukasz Osiński (PAP)

awi/ luo/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz