Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso na konferencji EPP-ED: Gdy Europa jest zjednoczona, może rzeczywiście coś zmienić

0
Podziel się:

Gdy Europa jest zjednoczona, może
rzeczywiście coś zmienić - podkreślił w czwartek podczas
wystąpienia na dorocznej konferencji chadeckiej Europejskiej
Partii Ludowej-Europejskich Demokratów (EPP-ED) w Warszawie szef
Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Gdy Europa jest zjednoczona, może rzeczywiście coś zmienić - podkreślił w czwartek podczas wystąpienia na dorocznej konferencji chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej-Europejskich Demokratów (EPP-ED) w Warszawie szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Debaty podczas dorocznych konferencji koncentrują się wokół przyszłych wyzwań dla Unii Europejskiej.

Barroso zaznaczył, że dla globalnych problemów, m.in. takich jak zmiany klimatu czy terroryzm, potrzeba globalnych rozwiązań, a kiedy Europa jest zjednoczona i działa wspólnie, może rzeczywiście coś zmienić.

Przypomniał, że globalizacja to proces, nad którym nikt nie sprawuje kontroli, dlatego też w tym kontekście należy umieścić przyszłość Europy. "By nie narzucać naszych rozwiązań, ale je proponować" - dodał.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli oprócz szefa KE także m.in. były prezydent Lech Wałęsa, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak i szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Olejniczak. W piątek na spotkaniu ma gościć jeden z czołowych przedstawicieli rosyjskiej opozycji demokratycznej Garri Kasparow.

Konferencja europejskich chadeków i ludowców stanowi część Sieci Idei Europejskich (European Ideas Network, EIN) i Letniego Uniwersytetu EIN. Sieć Idei Europejskich to ogólnoeuropejski zespół doradczy, którego celem jest promocja nowych rozwiązań dla kluczowych wyzwań w krajach członkowskich UE. Organizacja rozpoczęła działalność w 2002 r., a jego sponsorem jest właśnie EPP-ED. Jednostka stanowi ważny ośrodek przepływu idei i wymiany poglądów wśród europejskiej centroprawicy.

EPP-ED od lipca 1999 r. stanowi największą frakcję polityczną w 785-osobowym Parlamencie Europejskim. W tej chwili należy do niej 278 eurodeputowanych ze wszystkich 27 krajów członkowskich. Z polskich ugrupowań należy do niej PO, a PSL jest określane mianem współpracownika.

Jednym z celów EPP-ED jest przezwyciężenie prymatu lewicy w państwach członkowskich oraz stworzenie bardziej konkurencyjnej i demokratycznej Europy, bliższej jej obywatelom.

Dyskusje na konferencji dotyczą m.in. problemów Unii w czasach globalizacji, konkurencyjności Europy, możliwości rozwoju, czy walki ze zmianami klimatu.(PAP)

zab/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)