Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso "nie wierzy w cuda" na szczycie G20

0
Podziel się:

Weekendowe spotkanie grupy G20 poświęcone będzie kryzysowi finansowemu.

Barroso "nie wierzy w cuda" na szczycie G20
(PAP/EPA)

*Przed weekendowym spotkaniem w Waszyngtonie przywódców G20, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ostrzegł przed wiązaniem zbyt dużych nadziei ze szczytem. *

_ - Nie oczekujmy cudów, to jedynie początek trudnego procesu _ - powiedział przewodniczący KE, wyrażając jednak nadzieję, że uczestnicy spotkania poświęconego kryzysowi finansowemu podejmą konkretne decyzje. Wymienił tu m.in. umocnienie roli Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jak twierdzą media brytyjskie, premier Gordon Brown, który chce odegrać wiodącą rolę na tym spotkaniu, przywiózł ze sobą w czwartek do Nowego Jorku czteropunktowy plan rozwiązania kryzysu finansowego i liczy, że dokument zostanie przyjęty jako deklaracja szczytu.

Jak pisze w dziennik _ Guardian _, plan Browna zakłada m.in. skoordynowaną obniżkę podatków w bogatych krajach oraz szereg bodźców finansowych, takich jak obniżka stóp procentowych.

Brytyjska sieć BBC sugeruje, że Brown na szczycie waszyngtońskim rywalizować będzie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym o przywództwo w G20 - gospodarz spotkania George W. Bush żegna się bowiem z Białym Domem, a prezydent-elekt Barack Obama nie będzie obecny na spotkaniu.

Na dwa dni przed szczytem Bush bronił natomiast idei gospodarki rynkowej. _ - Kryzys nie oznacza upadku systemu wolnego rynku _ - mówił na spotkaniu w Nowym Jorku.

Zastrzegał, że jakkolwiek _ zdecydowane działania _ administracji doprowadziły już do poprawy sytuacji, posunięcia rządu nie mogą stanowić _ cudownego leku _, likwidującego wszelkie bolączki - potrzebna jest głęboka reforma światowej gospodarki, przy zachowaniu jednak obecnego systemu. _ - Byłoby straszliwym błędem pozwolić, by kilka miesięcy kryzysu przekreśliło 60 lat sukcesu _ - mówił prezydent USA.

| Rozpoczynający się w sobotę 15 listopada światowy szczyt gospodarczy ma dotyczyć _ podłoży obecnego kryzysu finansowego, przeglądu postępów w walce z efektami tegoż kryzysu, jak i zasad przyszłej reformy, mającej na celu zapobieżenia podobnym sytuacjom w przyszłości _. W spotkaniu mają uczestniczyć przedstawiciele 19 krajów i Unii Europejskiej. Celem G20 jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. W skład grupy wchodzą: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska. |
| --- |

Analitycy nie spodziewają się, by przywódcy najbogatszych krajów, a także wielkich _ wschodzących gospodarek _, jak Chiny czy Meksyk, byli w stanie podjąć wspólnie jakiekolwiek nowe wielkie inicjatywy. _ - Winniśmy potraktować szczyt jako pierwszy krok, ważne otwarcie _ - ostrzegał w czwartek przed wylotem do USA prezydent Meksyku Felipe Calderon. _ - Oczywiście będą konkretne rezultaty, lecz umiarkowane _ - dodał.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva na konferencji ministerialnej G20 w Sao Paulo powiedział, że światowy ład ekonomiczny _ runął jak domek z kart _ z powodu _ dogmatycznej wiary w zasadę nieinterwencji w sprawy wolnego rynku _.

ZOBACZ PRZESŁANIE SZEFA BANKU ŚWIATOWEGO DO PRZYWÓDCÓW G20 (ang.):

Jak sugeruje agencja Reutera, Bush będzie zabiegać o skoncentrowanie dyskusji na sprawach rozwoju gospodarczego, podczas gdy europejscy przywódcy chcieliby raczej poruszyć kwestię niedomogów amerykańskich przepisów, leżących ich zdaniem u podstaw obecnego kryzysu, który doprowadził do spowolnienia rozwoju gospodarczego.

| WSZYSCY MÓWIĄ O RECESJI |
| --- |
| Według OECD, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przyszły rok przyniesie zasadnicze spowolnienie gospodarcze w skali całego świata. Kłopoty dotknęły już nie tylko bogate kraje lecz także wschodzące gospodarki. Faktyczną recesję ogłoszono już w Niemczech a także w takich krajach jak Irlandia, Nowa Zelandia, Singapur czy Estonia. Zagrożona jest gospodarka Japonii. |

Dziennik _ New York Times _ w piątkowym artykule redakcyjnym, zatytułowanym _ Tkwimy w tym razem _, pisze o niezwykle pilnej potrzebie decyzji liderów G20 i światowych instytucji finansowych w podstawowych sprawach, mogących prowadzić do zahamowania spadku światowej gospodarki, w tym w kwestiach takich, jak bodźce finansowe czy pomoc dla państw rozwijających się, dotkniętych krokami ratunkowymi, podejmowanymi przez wielonarodowe banki czy zagranicznych inwestorów.

_ - Obraz światowej gospodarki jest dziś mroczny i z dnia na dzień staje się coraz ciemniejszy. W zeszłym tygodniu MFW obniżył prognozy światowego wzrostu gospodarczego na przyszły rok do co najwyżej 2,2 procent. Ucierpią gospodarki bogatych krajów. W czwartek Niemcy musieli uświadomić sobie, że ich kraj jest już w stanie recesji. Jeśli liderzy świata nie zaczną działać wspólnie, narastać będą presje protekcjonistyczne, pogłębiając problemy wszystkich _ - ostrzega _ New York Times _.

_ - Prezydent Bush nie powinien w sobotę składać żadnych obietnic. Trzeba jednak rozpocząć dialog, tak by Barack Obama mógł podjąć działania tuż po swej inauguracji na urzędzie _ - konkluduje _ New York Times _. 1221 0689 0843 int. pr.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)