Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Barroso: OPCW może liczyć na pełne poparcie UE w Syrii

0
Podziel się

Szef KE Jose Manuel Barroso i przewodniczący PE Martin Schulz pogratulowali
w piątek Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej pokojowego Nobla. Barroso zapewnił, że OPCW może
liczyć na pełne poparcie UE w realizacji bezprecedensowego zadania w Syrii.

bEpGiNJx

Szef KE Jose Manuel Barroso i przewodniczący PE Martin Schulz pogratulowali w piątek Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej pokojowego Nobla. Barroso zapewnił, że OPCW może liczyć na pełne poparcie UE w realizacji bezprecedensowego zadania w Syrii.

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) jest wyrazem uznania dla ważnej roli, jaką ta organizacja odgrywa w ograniczaniu wykorzystywania broni chemicznej - napisał Barroso w komunikacie. Dodał, że UE jest zdeterminowana, by pomagać w niszczeniu zapasów tej broni.

"Około 100 lat temu, podczas pierwszej wojny światowej, Europa doświadczyła cierpień wywołanych przez broń chemiczną", a obecny przykład Syrii pokazuje, że te "odrażające działania" nadal nie zostały wykorzenione - dodał przewodniczący Komisji Europejskiej.

bEpGiNJz

Jego zdaniem "OPCW stoi przed bezprecedensowym wyzwaniem w Syrii, gdzie wspólna misja ONZ i OPCW jest aktywnie wspierana przez UE".

Podkreślił, że obowiązkiem całej społeczności międzynarodowej jest "położenie kresu raz na zawsze wykorzystywaniu broni chemicznej", a OPCW odgrywa główną rolę w tym procesie. Dodał, że UE w pełni popiera to zadanie, nie tylko politycznie, ale też finansowo, gdyż jest "największym ofiarodawcą OPCW".

Rzecznik KE ds. polityki zagranicznej Michael Mann poinformował na konferencji prasowej, że w piątek na prośbę OPCW "Unia podpisała kontrakt z ONZ na dostarczenie 10 pojazdów opancerzonych, by pomóc inspektorom i technikom z OPCW podczas ich prac w Syrii".

Mann dodał, że kontrakt wart jest ok. 2 mln euro. W przyszłym tygodniu osiem pojazdów zostanie dostarczonych do stolicy Libanu, Bejrutu, a następnie do Syrii. Dwa kolejne pojazdy trafią do tego kraju w następnych dniach - poinformował.

bEpGiNJF

"Byliśmy też w stanie dostarczać OPCW i ONZ szczegółowe mapy. Będziemy wciąż to robić" - dodał rzecznik.

Gratulacje OPCW złożył także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. "OPCW wykonuje ogromną pracę likwidując broń chemiczną i zwiększając bezpieczeństwo międzynarodowe" - napisał Schulz w komunikacie. "Na świecie nie ma miejsca dla takiej brutalnej broni" i nie powinna ona być już nigdy wykorzystywana - dodał szef PE.

Schulz dodał, że "OPCW jest godnym następcą Unii Europejskiej jako laureatka Pokojowej Nagrody Nobla". Jego zdaniem wszystkie kraje powinny podpisać konwencję o zakazie broni chemicznej, by "świat stał się bezpieczniejszym miejscem".

OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Na czele organizacji stoi od 2010 roku turecki dyplomata Ahmet Uzumcu. Siedziba i laboratoria OPCW mieszczą się w Hadze, gdzie zatrudnionych jest ok. 500 osób.

bEpGiNJG

W piątek OPCW została tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za "intensywne wysiłki" w celu wyeliminowania arsenałów chemicznych na świecie. "Ostatnie wydarzenia w Syrii, gdzie ponownie użyto broni chemicznej, unaoczniły potrzebę wzmocnienia wysiłków w celu wyeliminowania tej broni" - oświadczył Komitet Noblowski.(PAP)

jhp/ kar/

bEpGiNKa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)