Notowania

barroso
03.11.2009 18:07

Barroso: pełne porozumienie ws. klimatu w Kopenhadze mało realne

Mało prawdopodobne wydaje się przyjęcie pełnego porozumienia w sprawie klimatu na międzynarodowym szczycie klimatycznym, który odbędzie się w dniach 7-18 grudnia w Kopenhadze - ocenił we wtorek w Waszyngtonie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Mało prawdopodobne wydaje się przyjęcie pełnego porozumienia w sprawie klimatu na międzynarodowym szczycie klimatycznym, który odbędzie się w dniach 7-18 grudnia w Kopenhadze - ocenił we wtorek w Waszyngtonie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. *

W jego opinii możliwe jest zatwierdzenie układu ramowego.

W kwestii redukcji emisji gazów, finansowania walki ze skutkami globalnego ocieplenia i podziału związanych z tym kosztów kraje rozwinięte muszą mówić o konkretnych liczbach, żeby pomóc krajom rozwijającym się - podkreślił Barroso.

Na chwilę obecną bogate i biedne kraje trwają w impasie, jak dzielić się obciążeniem z tytułu redukcji gazów cieplarnianych i pomocą w celu sfinansowania tego porozumienia.

Finansowe wsparcie krajów najbiedniejszych i rozwijających się jest konieczne, by w Kopenhadze doszło do globalnego porozumienia o redukcji emisji CO2 po roku 2012, kiedy wygaśnie Protokół z Kioto.

Aby nie odkrywać kart przed Kopenhagą na październikowym szczycie UE w Brukseli Unia nie ogłosiła, jaką kwotą gotowa jest wesprzeć najbiedniejsze i rozwijające się kraje świata w walce ze zmianami klimatycznymi. Unijni przywódcy zgodzili się, że potrzeby tych krajów wynoszą 5-7 mld euro rocznie w latach 2010-2012 i 100 mld euro do 2020 roku. (PAP)

cyk/ ro/

5060123, arch.

Tagi: barroso, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz