Notowania

wiadomości
13.07.2012 22:04

Barroso: prezydent Abbas i Fajad "szczerze" pragną pokoju z Izraelem

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jest pewien, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i jego premier Salam Fajad "szczerze pragną" osiągnięcia pokoju z Izraelem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jest pewien, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i jego premier Salam Fajad "szczerze pragną" osiągnięcia pokoju z Izraelem.

Barroso wyraził takie przekonanie w wywiadzie, który ukazał się w piątek na łamach izraelskiego dziennika "Haarec", w jego wersji elektronicznej.

Szef KE udzielił wywiadu w poniedziałek podczas wizyty na Bliskim Wschodzie, w czasie której spotykał się z przywódcami izraelskimi i palestyńskimi.

"Europa - mówił Barroso w wywiadzie - jest autentycznie zaniepokojona. Konflikt palestyńsko-izraelski ciągnie się zbyt długo. Byłem w Ramallah i zdaje sobie sprawę z trudności, jakie napotyka dialog. Jednak prezydent Abbas i premier Fajad, z którymi prowadziłem bardzo szczere rozmowy, rzeczywiście pragną pokoju z Izraelem. Nie mam co do tego wątpliwości. Powinniśmy wykorzystać tę szansę."

Barroso przypomniał, że "Izrael jest silną stroną w konflikcie, podczas gdy Palestyńczycy czują się upokorzeni".

"Ten stan rzeczy nie może trwać wiecznie" - ostrzega przewodniczący Komisji Europejskiej i dodaje: "Aby uniknąć wybuchów przemocy, należy zdobyć się szczodre gesty dla osiągnięcia pokoju (...) Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to w chwili obecnej priorytet dla izraelskiej opinii publicznej, ale pilnie potrzebne jest dziś przywództwo i strategiczna mądrość".

Przewodniczący KE przypomniał z naciskiem stanowisko Unii Europejskiej, która potępiła izraelską ekspansję dokonującą się poprzez tworzenie żydowskich osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. "Należy położyć temu kres" - dodał.

Barroso zakończył we wtorek wizytę w Izraelu i na Zachodnim Brzegu, podczas której wzywał obie strony do wznowienia dialogu pokojowego, sparaliżowanego od września 2010 roku, zaledwie w trzy tygodnie po tym, jak się rozpoczęły.

Spotkał się z prezydentem Izraela Szimonem Peresem i premierem Benjaminem Netanjahu oraz wymienionymi wyżej palestyńskimi przywódcami.

Była to pierwsza jego wizyta w Izraelu i na Zachodnim Brzegu od czasu, kiedy w 2004 roku został przewodniczącym KE. (PAP)

ik/ ro/

11822271

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz