Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Barrot w Polsce m.in. o kontroli zewnętrznych granic UE

0
Podziel się

(dochodzi wypowiedź na temat ochrony granic morskich UE)

bCZUxVud

(dochodzi wypowiedź na temat ochrony granic morskich UE)

2.3.Warszawa (PAP) - Jakość kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej to główny temat poniedziałkowej wizyty w Polsce wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Barrota.

Unijny komisarz ds. wewnętrznych spotkał się z szefem MSWiA Grzegorzem Schetyną oraz z dyrektorem unijnej agencji Frontex Illka Laitinenem. Siedziba Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich UE znajduje się w Warszawie.

"Przyjechałem do Polski przede wszystkim po to, aby sprawdzić jakość służby pełnionej przez polską Straż Graniczną i straż Frontexu" - powiedział Barrot. Jak dodał, ma to związek z operacją Jupiter 2009, czyli weryfikacją jakości kontroli granicznej na zewnętrznych granicach Wspólnoty.

bCZUxVuf

Wcześniej Barrot wizytował polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej. Ocenił, że przeprowadzane tam kontrole graniczne są "w pełni zadowalające". Jak zaznaczył wysoka jakość kontroli jest szczególnie ważna w kontekście rozszerzania strefy Schengen.

"Widzieliśmy posterunki polskie współpracujące z posterunkami europejskimi. Była tam funkcjonariuszka bułgarska w umundurowaniu europejskim, która doskonale czuła się w swojej roli strażniczki granicy. Także wydaje mi się, że mamy podstawy sądzić, że rośnie skuteczność ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej" - podkreślił Barrot i dodał, że personel obsługujący ruch graniczny zasługuje na "wielkie brawa", natomiast zastosowanie technik informatycznych daje jeszcze "pole do popisu".

Jak mówił, UE z jednej strony koncentruje się na umożliwieniu swobodnego przepływu ludzi w strefie Schengen oraz wprowadzaniu ułatwień dla ludzi żyjących w obszarach przygranicznych, ale z drugiej strony musi też dbać o ochronę granic. Barrot podkreślił, że od września będzie obowiązywało porozumienie regulujące tzw. mały ruch przygraniczny między Polską a Ukrainą.

"Rozmawialiśmy (ze Schetyną-PAP) między innymi o negocjacjach jakie będę prowadził 15 marca w Waszyngtonie na temat zwolnienia z obowiązku wizowego Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych. Obiecałem panu wicepremierowi ze swej strony daleko idącą pomoc, ażeby uzyskać to zwolnienie" - zapewnił.

bCZUxVul

Barrot mówił też o ochronie morskich granic UE. "Należy podkreślić trudną rolę jaką ma do odegrania Frontex na granicach morskich. Mamy do czynienia ze starymi statkami, gdzie handlarze ludźmi gromadzą przewożonych imigrantów i istnieje 50 proc. szanse na to, że przewożeni ludzie utoną" - powiedział Barrot.

"Tutaj Frontex za zgodą państw trzecich będzie mógł działać bliżej nadbrzeży tych państw, skąd przybywają nielegalni imigranci. Gdyby na przykład Frontex mógł prowadzić takie działania jak najbliżej wybrzeża libijskiego czy Maroka to moglibyśmy zablokować wyjazdy tych nielegalnych imigrantów" - wyjaśnił.

Europejską bazą danych poszukiwanych osób i przedmiotów jest System Informacyjny Schengen. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do niej dane, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic, wydawanie wiz a także policja.

Strefa Schengen obejmuje Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Islandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Szwecję i Włochy. W grudniu 2007 roku przystąpiły do niej: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry, a w grudniu 2008 r. Szwajcaria. Poza obszarem Schengen pozostają Wielka Brytania i Irlandia.(PAP)

bCZUxVum

gdy/ mwi/ wkr/ mow/

bCZUxVuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)