Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bartosz Głowacki laureatem konkursu Młody Muzyk Roku

0
Podziel się

Akordeonista Bartosz Głowacki zwyciężył w poniedziałek w konkursie Młody
Muzyk Roku 2009. Nagroda główna to udział w majowym półfinale prestiżowego Konkursu Eurowizji dla
Młodych Muzyków w Wiedniu.

bEjcEOaJ

Akordeonista Bartosz Głowacki zwyciężył w poniedziałek w konkursie Młody Muzyk Roku 2009. Nagroda główna to udział w majowym półfinale prestiżowego Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.

Finał konkursu Młody Muzyk Roku odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Każdy z uczestników zakwalifikowanych do finału wykonał utwór na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

"Chciałam przypomnieć to, co mówił wspaniały skrzypek Jehudi Menuhin: +nie ma przegranych+. Pamiętajcie o tym. Jeżeli będzie dla was najważniejsza muzyka, a technika będzie tylko sposobem do tego by muzykę wyrażać - będziecie zawsze wygrani" - podkreśliła przewodnicząca jury konkursu, Agnieszka Duczmal.

bEjcEOaL

Zwycięzca konkursu Bartosz Głowacki ma 17 lat, był jednym z siedmiu finalistów konkursu. Jest uczniem Andrzeja Smolika w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku. Jest też laureatem wielu konkursów. Zajął m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie i III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal. Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w tym roku został stypendystą Fundacji Kultury Polskiej "Młoda Polska".

"Lubię swój instrument ponieważ ciąży na nim pewien stereotyp. Ludziom kojarzy się on przede wszystkim z +imprezą u wujka+, na której wydobywają się z akordeonu przedziwne dźwięki, nie mające nic wspólnego z prawdziwą muzyką. Poprzez grę na akordeonie chcę przekonywać ludzi, aby chętnie go słuchali i zmienili zdanie na jego temat" - mówi Głowacki o akordeonie.

Głowacki najchętniej słucha muzyki klasycznej i współczesnej instrumentalnej, ale lubi także jazz, rock i rap. Oprócz muzyki jego pasją jest sport, motoryzacja i geografia. "Gdybym nie był muzykiem, chciałbym być plastykiem" - podkreśla.

Obecny podczas finałowego koncertu minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że jest dumny z poziomu szkół artystycznych w Polsce. "Nie marnują talentów" - ocenił minister, gratulując laureatowi konkursu, ale także finalistom, ich rodzicom i nauczycielom.

bEjcEOaR

Zwycięzca konkursu będzie reprezentował Polskę podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Finał wiedeńskiego konkursu odbędzie się przed Wiedeńskim Ratuszem 14 maja 2010 r. i transmitowany będzie przez wiele krajów europejskich.

Podczas poniedziałkowego finału konkursu ulubieńcem publiczności został 18-letni flecista Paweł Stępień. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie www.mlodymuzykroku.tvp.pl.

Konkurs zorganizowali: TVP Kultura, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

agz/ mp/

bEjcEObm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)