Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"BaS": Obama wiedział o podsłuchiwaniu Merkel przez służby USA

0
Podziel się

Przynajmniej od 2010 roku prezydent Barack Obama wiedział, że służby USA
podsłuchują kanclerz Niemiec Angelę Merkel - poinformował niemiecki "Bild am Sonntag",
powołując się na swoje źródło w amerykańskim wywiadzie.

bEqisUMl

*Przynajmniej od 2010 roku prezydent Barack Obama wiedział, że służby USA podsłuchują kanclerz Niemiec Angelę Merkel - poinformował niemiecki "Bild am Sonntag", powołując się na swoje źródło w amerykańskim wywiadzie. *

W 2010 roku prezydenta USA osobiście poinformował o inwigilowaniu Merkel szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Keith Alexander.

"Wówczas Obama nie tylko nie przerwał tej akcji, lecz nawet pozwolił na jej kontynuowanie" - cytuje "BaS" wysokiej rangi współpracownika NSA. Według niego, specjaliści agencji przechwytywali sms-y i rozmowy telefoniczne Angeli Merkel. Jedynie rozmowy prowadzone przez szefową niemieckiego rządu z telefonu stacjonarnego w jej biurze nie były podsłuchiwane.

bEqisUMn

W sobotę inna niemiecka gazeta, "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", podała na swojej stronie internetowej, że prezydent Barack Obama zapewnił niemiecką kanclerz Angelę Merkel, że nic nie wiedział o inwigilowaniu jej przez amerykańskie służby wywiadowcze. Takie zapewnienie miał złożyć Obama w rozmowie telefonicznej z Merkel w środę. "FAS" nie podał źródła informacji.

Rząd w Berlinie bardzo poważnie potraktował doniesienia o rzekomej inwigilacji. Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle wezwał do ministerstwa ambasadora USA, by wyrazić dezaprobatę władz. Jak donoszą media, operacja podsłuchiwania Merkel mogła być sterowana z budynku ambasady USA w Berlinie.

W przyszłym tygodniu na rozmowy w sprawie afery podsłuchowej do USA ma udać się delegacja niemieckich służb specjalnych.

Tymczasem, jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Bild am Sonntag", aż 76 proc. Niemców uważa, że amerykański prezydent powinien przeprosić kanclerz Merkel za inwigilację jej przez NSA. Zaledwie 17 proc. ankietowanych jest zdania, że takie przeprosiny nie są konieczne. 60 proc. jest przekonanych, że afera podsłuchowa zaszkodzi lub nawet bardzo zaszkodzi stosunkom amerykańsko-niemieckim. (PAP)

bEqisUMt

14904120 14904238

bEqisUMO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)