Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Basescu: W Rumunii będą elementy tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

W ramach nowego projektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej Rumunia
będzie miała na swoim terytorium wyrzutnie pocisków przechwytujących. Powinny one wejść do użytku w
2015 roku - poinformował w czwartek rumuński prezydent Traian Basescu.

W ramach nowego projektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej Rumunia będzie miała na swoim terytorium wyrzutnie pocisków przechwytujących. Powinny one wejść do użytku w 2015 roku - poinformował w czwartek rumuński prezydent Traian Basescu.

"Rumunia została oficjalnie zaproszona przez amerykańskiego prezydenta Baracka Obamę do udziału w systemie obrony przeciwrakietowej" - oświadczył Basescu po spotkaniu Najwyższej Rady Obrony, której przewodniczy.

Dodał, że w Rumunii znajdą się "naziemne wyrzutnie pocisków przechwytujących rakiety balistyczne i pociski manewrujące". Odniósł się też do zastrzeżeń Moskwy wobec wcześniejszego projektu rozmieszczenia elementów tarczy w Polsce i Czechach, podkreślając, że "ten system obrony nie jest skierowany przeciwko Rosji".

Według rumuńskiego prezydenta projekt tarczy wpisuje się w zasadę "niepodzielności bezpieczeństwa" krajów członkowskich NATO. System będzie ponadto chronił "całość rumuńskiego terytorium", w odróżnieniu od pierwszego projektu, który przewidywał "bardzo ograniczoną ochronę" - zaznaczył.

Basescu dodał, że negocjacje między Bukaresztem a Waszyngtonem na temat rozmieszczenia wyrzutni zostaną niebawem podjęte, a ich ustalenia będą wymagały ratyfikacji w rumuńskim parlamencie.

Udział Bukaresztu w systemie został po raz pierwszy ogłoszony w czasie wizyty w Rumunii amerykańskiego wiceprezydenta Joe Bidena w październiku 2009 roku.

W zeszłym roku rząd USA, po przeanalizowaniu zagrożenia ze strony Iranu, zaoferował Polsce lokalizację na jej terytorium lądowej wersji antyrakiet SM-3. Mają one być kluczowym elementem nowego systemu obrony przeciw rakietom krótkiego i średniego zasięgu z Iranu. (PAP)

ksaj/ ap/

5607649

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)