Notowania

eta
17.04.2009 16:22

Baskijska ETA potrzebuje pieniędzy. Podnosi haracze

Przedsiębiorcy z regionu Nawarry muszą płacić nawet 100 tysięcy euro za ochronę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Terrorystyczna organizacja baskijskich separatystów ETA podnosi haracze, jakich domaga się za _ ochronę _ - poinformowało zrzeszenie przedsiębiorców regionu Nawarry CEN na północy Hiszpanii.

Ostatnio separatyści zaczęli żądać nawet po 100 tysięcy euro. W pojedynczych przypadkach występują też z żądaniem uiszczenia _ podatku rewolucyjnego _ wysokości do 400 tysięcy euro - powiedział prezes CEN Jose Manuel Ayesa. Dotychczas żądania ETA były znacznie skromniejsze - wynosiły od 20 do 60 tysięcy euro.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ ETA przygotowywała zamach na króla Hiszpanii ]( http://news.money.pl/artykul/eta;przygotowywala;zamach;na;krola;hiszpanii,92,0,443484.html )
* [ Zamach ETA na baskijską telewizję ]( http://news.money.pl/artykul/zamach;eta;na;baskijska;telewizje,146,0,412050.html )

Zdaniem szefa CEN ETA ma coraz większe problemy finansowe. Sympatyzujące z nią partie zostały zakazane, co oznacza, że ETA utraciła dostęp do środków na kampanie wyborcze i do diet deputowanych. _ Terrorystom pozostaje więc tylko szantażowanie przedsiębiorców _ - powiedział Ayesa.

Nie wiadomo, ilu przedsiębiorców otrzymało od ETA listy z żądaniami haraczu za _ ochronę _. Agencja dpa pisze, że skłonnych do płacenia jest coraz mniej, ale też dodaje, że nie wszystkie firmy informują CEN o próbach wymuszenia.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: eta, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz