Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BBN: Polska za sojuszniczym systemem antyrakietowym

0
Podziel się:

Ale partnerstwo z Rosją to sprawa dyskusyjna.

BBN: Polska za sojuszniczym systemem antyrakietowym
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

Polska popiera ideę budowy systemu obrony rakietowej dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego; partnerstwo z Rosją wymaga jeszcze konsultacji - powiedział analityk z BBN Łukasz Kulesa na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.

Kulesa przypomniał, że Polska _ była bardzo mocno zaangażowana w poprzednią wersję systemu _, forsowaną przez administrację Busha, która zakładała ulokowanie w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących. _ - Również w obecnie proponowanej wersji w Polsce ma powstać baza systemu - tym razem, miejmy nadzieję, systemu natowskiego _- powiedział Kulesa. Podkreślił, że Polska popiera projekt obrony przeciwrakietowej całego terytorium sojuszu.

_ - Dotychczas program obrony NATO był ograniczony tylko do obrony wojsk w trakcie operacji wojskowych. Teraz mówimy o wykorzystaniu amerykańskiego potencjału i potencjału innych sojuszników, by stworzyć system, który miałby chronić całe terytorium i ludność państw członkowskich. Popieramy ten cel _ - powiedział analityk.

_ - Jeśli chodzi o partnerstwo z Rosją, opowiadamy się za ostrożnym podejściem. Kwestia powinna być najpierw dobrze przedyskutowana wewnątrz sojuszu, potem wspólnie z Rosją można by opracować kilkanaście propozycji wspólnych działań. Pytanie, czy jest już właściwy moment na decyzję, by był to system wspólny _ - zastrzegł.

Niedziela jest trzecim dniem warszawskich obrad Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Posiedzenia zwieńczy sesja plenarna we wtorek.
Kulesa zwrócił uwagę, że szczegółowych ustaleń wymagałoby uzgodnienie, kto podejmuje decyzje o użyciu systemu.

_ - Wymagałoby to wspólnej dyskusji nad kwestiami politycznymi, wojskowymi i technologicznymi. Wymagałaby wspólnej oceny zagrożeń, ustalenia, która strona daje jakie systemy uzbrojenia i jak je powiązać, uzgodnienia kwestii przepływu informacji _ - zauważył. - _ Te kwestie są wystarczająco trudne, by uzgodnić je wewnątrz sojuszu, i wrzucanie Rosji na tym etapie do tego równania znacznie skomplikuje sprawę _ - ocenił.

Ekspert NATO ds. polityki nuklearnej Raymond Knops (Holandia) mówił o amerykańskiej niestrategicznej broni nuklearnej w Europie. Podkreślił, że sojusz musi działać na rzecz kontroli broni nuklearnej.

Zdaniem Knopsa, sojusz powinien zadeklarować stanowisko w sprawie liczby oraz rozmieszczenia amerykańskiej broni nuklearnej w Europie, choć na razie zdania są tu rozbieżne. _ - W ten sposób Sojusz mógłby wykonać kolejny krok w kierunku bezpieczniejszego świata. Pozwoliłoby to też zwiększyć zaufanie w relacjach z Rosją i potencjalnie zachęciłoby Moskwę do zaoferowania podobnej przejrzystości _ - ocenił.

Knops wyraził przypuszczenie, że koncepcja nowej strategii, którą ma przyjąć za tydzień szczyt w Lizbonie, _ być może będzie jednak zawierać pewne zobowiązania, by zmniejszyć liczebność i rolę broni nuklearnej na świecie i wreszcie doprowadzić do pełnej jej eliminacji _.

Simon Lunn z Genewskiego Centrum Demokratycznej Kontroli nad Siłami Zbrojnymi (DCAF) powiedział, że kwestia broni nuklearnej była jedną z najtrudniejszych w pracach nad nową koncepcją strategiczną NATO.

_ - Są pogłoski, które mówią, że nowa koncepcja de facto wzmocni obecną sytuację, czyli potwierdzi zasadę, iż NATO będzie sojuszem nuklearnym tak długo, jak długo będzie istniała broń nuklearna _ - powiedział Lunn. Zaznaczył, że rola NATO w rozbrojeniu będzie kluczowa, ale - zastrzegł - sojusz nie jest organizacją, której głównym celem jest rozbrojenie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)