Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BBN: sześć nominacji generalskich na 11 listopada

0
Podziel się:

#
dochodzi inf. o awansach dla weteranów i wypowiedź szefa MSWiA
#

# dochodzi inf. o awansach dla weteranów i wypowiedź szefa MSWiA #

05.11. Warszawa (PAP) - 11 listopada awanse generalskie otrzyma sześciu wojskowych - poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Trzech pułkowników otrzyma nominację na stopień generała brygady, dwóch generałów brygady stanie się generałami dywizji, a jeden kontradmirał - wiceadmirałem.

BBN informuje, że Zwierzchnik Sił Zbrojnych przesłał listę awansowanych oficerów do kontrasygnaty szefa rządu, po otrzymaniu opinii szefa Biura, w czwartek.

Na stopień generała brygady awansują w dniu Święta Niepodległości trzej pułkownicy: Jan Gabryś, Marian Jeleniewski i Marek Sobiechowski.

Na stopień generała dywizji nominacje otrzymają dwaj generałowie brygady: Zbigniew Galec i Anatol Wojtan; zaś wiceadmirałem zostanie kontradmirał Jerzy Patz.

Jak poinformowało BBN, awanse generalskie otrzymają także nie podlegający już obowiązkowi służby wojskowej: ks. płk Witold Kiedrowski oraz płk Zdzisław Julian Starostecki, a także pośmiertnie kapitan Stanisław Sojczyński.

Starostecki, rocznik 1919, to weteran II wojny światowej, więzień łagrów, żołnierz 2. Korpusu, polski konstruktor głowicy pocisku antyrakietowego "Patriot". Ks. Kiedrowski, rocznik 1912, także weteran II wojny światowej jest znanym działaczem polonijnym i kombatanckim we Francji. Wyróżniony pośmiertnie kpt. Sojczyński ps. Warszyc był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego, największego ugrupowania wojskowego walczącego po wojnie z komunistami. Został skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci; wyrok wykonano w lutym 1947 r.

W przeszłości przy okazji awansów generalskich 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada dochodziło do sytuacji, że nie wszyscy zgłaszani kandydaci zyskiwali aprobatę.

Szefowie MON i BBN - Bogdan Klich i Aleksander Szczygło - o czym wielokrotnie sami informowali - uzgodnili wiele miesięcy temu, że będą odbywać konsultacje w sprawie nominacji i informować tylko o ostatecznych ustaleniach.

W sierpniu doszło do sporu między BBN a MSWiA (kierowanym przez Grzegorza Schetynę)
o część nominacji zaproponowanych przez ten resort. Prezydent zaakceptował tylko dwie z dziewięciu, bo - według BBN - w wystąpieniach o awanse dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA pominięto fragmenty życiorysów, a wnioski "fałszowały rzeczywistość". Ministerstwo uznało zarzuty "za kłamliwe", a ostatecznie wycofało wszystkie wnioski.

Obecny szef MSWiA Jerzy Miller pytany o nominacje generalskie dla podległych mu służb mundurowych mówił podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, że na 11 listopada nie będzie składał wniosków o awanse, gdyż zbyt krótko szefuje resortowi, by podjąć takie decyzje.

W maju ubiegłego roku (szefem BBN był wówczas Władysław Stasiak) wyszło na jaw, że z 15 zaproponowanych przez ministra Klicha kandydatur do awansów generalskich prezydent zaakceptował jedynie trzy. MON "w celu przerwania prowadzonej kampanii dyskredytowania", opublikowało wtedy nazwiska wszystkich kandydatów, co Szczygło - wówczas b. szef MON - określił mianem "skandalu".(PAP)

ktl/ pru/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)