Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BBN: w czasie kryzysu konieczna integracja działań wszystkich służb

0
Podziel się:

Szef BBN Stanisław Koziej ocenił w piątek, że konieczna jest integracja
działania wszystkich służb, także medycznych, zajmujących się likwidacją sytuacji kryzysowych. To
jeden z wniosków ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN Stanisław Koziej ocenił w piątek, że konieczna jest integracja działania wszystkich służb, także medycznych, zajmujących się likwidacją sytuacji kryzysowych. To jeden z wniosków ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Koziej uczestniczył w piątek w zorganizowanej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie konferencji o zabezpieczeniu medycznym sytuacji kryzysowych w kontekście strategii bezpieczeństwa narodowego. Dyskutowano o sposobach radzenia sobie z takimi zdarzeniami jak np. klęski żywiołowe, akty terroru, zagrożenia epidemiologiczne lub związane z bronią masowego rażenia i wypadki komunikacyjne, pociągające za sobą liczne ofiary.

"Na przykładzie zabezpieczenia medycznego w sytuacjach kryzysowych wyraźnie widać, jak ważne jest zintegrowanie działania wszystkich służb zaangażowanych w likwidację sytuacji kryzysowej, a w tym także różnych służb medycznych" - powiedział dziennikarzom Koziej.

Podkreślił, że myślą przewodnią dyskusji była integracja w sferze organizowania bezpieczeństwa. "Taki wniosek wysuwamy ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie wyzwania integracyjne zostały zdefiniowane jako najważniejsze" - powiedział szef BBN. Zaznaczył, że konferencja w WIM jest pomostem między rekomendacjami zapisanymi w przeglądzie a ich praktycznym wdrażaniem.

Koziej zwrócił też uwagę, że szpitale należące do MON i MSW nie są uwzględnione w wojewódzkich planach zarządzania kryzysowego. Taką informację, na podstawie analizy własnego zespołu, podał podczas konferencji dr Artur Kosowski z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwrócił on też uwagę, że w wielu przypadkach, gdy już dochodzi od sytuacji kryzysowej, służba zdrowia MON i MSW jest proszona o wsparcie (może go udzielić za zgodą właściwego ministra).

Kosowski zauważył również, że placówkami medycznymi resortów mundurowych państwo może dysponować w sposób dowolny. "Od lat wielu polityków mówi o sieci szpitali. Resortowa służba zdrowia to jest jedyna sieć szpitali w Polsce w zarządzie państwa. Reszta są to szpitale powiatowe, samorządowe, podległe różnym organom, od których ci, którzy w różnych procesach decyzji kryzysowych potrzebowali wsparcia - wiedzą, jak trudno w sposób aktywny wyegzekwować określone działania" - podkreślił.

Według przedstawiciela NFZ obecne przepisy dotyczące reagowania kryzysowego utrudniają udzielanie pomocy ludności cywilnej przez lekarzy w mundurach. Jeśli bowiem pojawią się oni w rejonie np. dotkniętym przez powódź jako zabezpieczenie medyczne grupy żołnierzy i jednocześnie zaczną udzielać pomocy cywilom, będą mieli problemy z wystawianiem recept i skierowań. "Przepisy w zakresie zarządzania kryzysowego nie uwzględniają takich zdarzeń szczególnych" - powiedział Kosowski.

Dyrektor WIM gen. bryg. Grzegorz Gielerak mówił z kolei, że optymalny model reagowania kryzysowego musi uwzględniać wykorzystanie wszystkich podmiotów posiadających wiedzę, doświadczenie oraz siły i środki konieczne do rozwiązywania sytuacji kryzysowej.

"System reagowania na zagrożenia w obszarze zdrowia publicznego ma do dyspozycji większość dostępnych narzędzi i środków. Nie jest tak, że musimy budować coś od podstaw. Musimy jedynie stworzyć nową organizację, nową strukturę, która pozwoli ten potencjał lepiej wykorzystać" - ocenił Gielerak. Jego zdaniem problemem są natomiast kwestie organizacji i zarządzania oraz stworzenie np. systemu symulacji i ćwiczeń.

Uczestnicy konferencji, dzięki połączeniu satelitarnemu z Afganistanem, mogli zobaczyć, jak wygląda konsultacja medyczna pacjenta dokonana przez lekarzy WIM pozostających w Warszawie. (PAP)

ral/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)