Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BBN: wydarzenia roku pod względem bezpieczeństwa - ACTA, Syria, Euro 2012

0
Podziel się:

Demonstracje przeciw ACTA, wojna domowa w Syrii, katastrofa kolejowa pod
Szczekocinami, Euro 2012, spory wokół katastrofy smoleńskiej to niektóre z wydarzeń zaliczonych
przez BBN do najważniejszych w mijającym roku pod względem bezpieczeństwa.

Demonstracje przeciw ACTA, wojna domowa w Syrii, katastrofa kolejowa pod Szczekocinami, Euro 2012, spory wokół katastrofy smoleńskiej to niektóre z wydarzeń zaliczonych przez BBN do najważniejszych w mijającym roku pod względem bezpieczeństwa.

Pierwsze miejsce w udostępnionym w czwartek PAP zestawieniu zajęły protesty przeciw umowie handlowej ACTA. W ocenie analityków BBN zaskakująca była nie tylko skala demonstracji ulicznych, ale także protesty w sieci - masowe blokowanie stron internetowych administracji państwowej i włamania do rządowych serwerów, dokonywane także z zagranicy. Cyberdemonstracje "pokazały, że Polska jest nieprzygotowana do neutralizacji zagrożeń o takim charakterze" - stwierdzili eksperci BBN.

Kryzys w Syrii przybrał postać regularnej wojny domowej, trwającej przez cały 2012 rok. Sytuacja stała się patowa - reżim w Damaszku nie jest w stanie całkowicie stłumić antyrządowych wystąpień, opozycja jest zbyt słaba i podzielona, aby obalić syryjskie władze - podkreślili analitycy Biura.

Niepokój BBN budzi groźba użycia przeciwko rebeliantom broni chemicznej lub biologicznej lub utraty nad nią kontroli po ewentualnym upadku Baszara Al-Assada.

Sprzeciw Rosji i Chin uniemożliwił Radzie Bezpieczeństwa ONZ przyjęcie jednolitego stanowiska w sprawie Syrii, które dawałoby mandat do podjęcia działań międzynarodowych.

W związku z napięciami na granicy syryjsko-tureckiej Sojusz Północnoatlantycki wyraził w grudniu gotowość do obrony Turcji, rozmieszczając baterie rakiet Patriot wzdłuż granicy z Syrią. Polska poparła działania NATO.

Do najważniejszych wydarzeń BBN zaliczyło także przeprowadzone w Afganistanie przez komandosów z Lublińca uwolnienie zakładników. Styczniowa akcja została przeprowadzona wspólnie w siłami afgańskimi wyszkolonymi przez Polaków, co wskazuje - w ocenie analityków BBN - że "Polacy dobrze realizują jeden z priorytetów misji ISAF, jakim jest szkolenie sił miejscowych".

Największa katastrofa mijającego roku - zderzenie pociągów pod Szczekocinami, gdzie zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych - wykazała profesjonalizm służb ratowniczych i znaczenie niemilitarnych elementów systemu bezpieczeństwa państwa. BBN przypomina, że katastrofa sprowokowała dyskusję na temat fatalnego stanu infrastruktury kolejowej oraz procedur stosowanych w kolejnictwie.

Omawiając majowy szczyt NATO BBN przypomina, że potwierdził on podstawową obronną funkcję sojuszu, a także plan zakończenia operacji ISAF w Afganistanie, zadeklarował też wolę dalszego rozwijania sojuszniczego systemu obrony przeciwrakietowej.

Rozgrywane w czerwcu piłkarskie mistrzostwa Europy specjaliści BBN uznali za największe wyzwanie organizacyjne po 1989 roku w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego.

"Dzięki organizacji mistrzostw udało się wyposażyć służby policyjne w nowoczesny sprzęt, stworzono system dozoru elektronicznego, a także powołano centrum dowodzenia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, odpowiedzialne za koordynowanie działań policji na terenie całego kraju" - wylicza BBN.

Do najważniejszych wydarzeń Biuro zalicza też uzyskanie ponadpartyjnej zgody na prezydencką inicjatywę budowy systemu obrony przeciwrakietowej, o co zabiegał szef BBN Stanisław Koziej, który w ciągu kilku miesięcy przeprowadził rozmowy ze wszystkimi liczącymi się siłami politycznymi.

Kolejne wydarzenie to zakończenie Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W listopadzie zakończyła prace Komisja SPBN, przeprowadzonego z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przez dwa lata prawie 200 ekspertów analizowało stan bezpieczeństwa Polski, proponowało sposoby jego utrzymania i zwiększania - zarówno w wymiarze militarnym, pozamilitarnym, wewnętrznym i międzynarodowym. Był to pierwszy tak obszerny i kompleksowy audyt bezpieczeństwa przeprowadzony w Polsce. Będzie on teraz punktem wyjścia do opracowania Strategii Bezpieczeństwa Narodowego oraz ściśle tajnej Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej.

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa kraju BBN przypisuje inauguracji stałej obecności w Łasku żołnierzy Sił Powietrznych USA, przygotowujących okresowe pobyty amerykańskich F-16 i C-130. "Choć sojuszniczy pododdział jest niewielki, to codzienne współdziałanie realnie wpływa na rozwój naszych sił powietrznych poprzez wymianę doświadczeń. Zwiększa to także zdolność prowadzenia wspólnych wojskowych operacji i może stać się zalążkiem współpracy w całym regionie" - oceniło BBN.

Listę 10 wydarzeń ważnych dla bezpieczeństwa zamyka "powszechna i niezwykle emocjonalna dyskusja tocząca się wokół śledztwa w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej". BBN uznał ją za "najpoważniejszy czynnik dzielący opinię publiczną w Polsce".

"Odpowiedzialność za wyhamowanie dalszych podziałów społecznych spoczywa na instytucjach państwowych oraz środowiskach politycznych" - zauważa BBN, podkreślając, że środowiska te niezależnie od opcji - w komentowaniu kwestii związanych z katastrofą nie mogą kierować się jedynie zyskami politycznymi.(PAP)

brw/ malk/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)