Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BCC: Polska osiągnęła sukces na szczycie

0
Podziel się:

Business Centre Club (BCC), jako sukces
Polski ocenił ustalenia szczytu unijnego w Brukseli. Nasze
elektrownie będą miały czas na stanie się konkurencyjnymi dla
elektrowni europejskich.

Business Centre Club (BCC), jako sukces Polski ocenił ustalenia szczytu unijnego w Brukseli. Nasze elektrownie będą miały czas na stanie się konkurencyjnymi dla elektrowni europejskich.

"Dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Donalda Tuska, przełamany został impas w kilkuletnich negocjacjach środowiskowych, kiedy znaczenie naszego kraju było marginalizowane i to często z własnej winy. Z taką jak dzisiaj determinacją polskiego rządu w sprawach środowiskowych, mamy do czynienia po raz pierwszy" - napisał BCC w piątkowym komunikacie.

Dwudniowy szczyt w Brukseli zakończył się w piątek osiągnięciem kompromisu w sprawie pakietu energetyczno- klimatycznego. W ramach mechanizmu solidarności w pakiecie Polska otrzyma 60 mld złotych w latach 2013-2020. Przywódcy 27 państw jednomyślnie podjęli też na szczycie decyzje w sprawie wznowienia procesu lizbońskiego oraz planu pobudzania unijnej gospodarki.

"Należy docenić odwagę strategii premiera, który zdecydował się przyznać - do tego w sposób nienaruszający poczucia dumy narodowej - że jesteśmy krajem zacofanym w stosunku do innych krajów europejskich. Dzięki temu +stare+ kraje Unii Europejskiej uwierzyły, że zbliżenie Polski do ich poziomu jest w interesie UE. Dało to nam szansę dogonienia czołówki krajów europejskich dzięki dodatkowemu czasowi i pieniądzom" - podano w komunikacie.

W opinii BCC nie sprawdziły się obawy, że "twarda pozycja negocjacyjna może zachwiać unijnym pakietem klimatycznym 3x20. Nie staliśmy się hamulcowym w osiąganiu globalnych celów środowiskowych".

Inne uwzględnione postulaty Polski, to okresy przejściowe dla polskiej energetyki. W latach 2012-2019 polskie elektrownie będą mogły dostawać nawet 70 proc. darmowych uprawnień do emisji. Dopiero w 2020 obowiązywałby zakup 100 proc. uprawnień. W dyrektywie nie będzie kalendarza stopniowego dochodzenia do tego celu.

"W wyniku negocjacji Unia Europejska zgodziła się na przydzielanie przez państwo począwszy od 2013 r. 70 proc. bezpłatnych uprawnień oraz na konieczność zakupu brakujących 30 proc. bezpośrednio na aukcjach. Od 2020 r. 100 proc. uprawnień będzie płatnych. Daje to polskim elektrowniom czas na osiągnięcie takiego poziomu technologicznego, aby stały się konkurencyjne dla innych elektrowni europejskich" - podkreślono w komunikacie.

BCC ponadto podkreśliło, że "Komisja Europejska ustaliła, iż Polska w okresie 2013-2020 otrzyma dodatkowo środki finansowe z rezerwy utworzonej ze sprzedanych uprawnień do emisji CO2. Wysokość tych środków będzie uzależniona od cen uprawnień osiąganych na europejskich aukcjach. W przypadku przewidywanej ceny 39 euro będzie to ok. 60 mld złotych. Ale może to być zarówno znacznie mniej jak i znacznie więcej" - podano. (PAP)

aop/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)