Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BCC: przedsiębiorcy zgadzają się z Komisją Europejską ws. deficytu budżetowego

0
Podziel się:

Eksperci Business Centre Club (BCC) zgadzają
się z Komisją Europejską, że polski rząd powinien wykorzystać
dobrą koniunkturę w gospodarce do zmniejszenia deficytu budżetowego.

Eksperci Business Centre Club (BCC) zgadzają się z Komisją Europejską, że polski rząd powinien wykorzystać dobrą koniunkturę w gospodarce do zmniejszenia deficytu budżetowego.

W środę Komisja Europejska (KE) uznała, że dotychczasowe kroki podejmowane przez polski rząd w sprawie zmniejszania deficytu budżetowego są niewystarczające. Komisja zaleciła, aby nasz kraj do końca roku obniżył nadmierny deficyt budżetowy finansów publicznych. Do 27 sierpnia Polska ma czas na wykazanie, że podejmuje odpowiednie działania w tym zakresie.

"Gospodarka wymaga natychmiastowej naprawy finansów publicznych, a bieżący rok to być może jedyny dobry do tego czas" - napisali eksperci BCC w komunikacie przesłanym w środę PAP.

Zdaniem organizacji przedsiębiorców, Polska - dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej trwającej od 10 lat - ma szansę na przeprowadzenie reformy wydatków publicznych.

W ocenie BCC, reforma ta przyczyniłaby się do zmniejszenia deficytu budżetowego, przebudowy systemu ubezpieczeń społecznych oraz przeprowadzenia reformy podatkowej.

"Koniunktura nie będzie trwała wiecznie. W bieżącym roku powinniśmy przygotować i przyjąć pakiet zmian systemowych - tak, by można je było wdrożyć już w roku przyszłym" - uważa BCC.

Przeprowadzenie reform - zdaniem organizacji - jest niezbędne dla szybkiego wejścia Polski do strefy euro, co z kolei przyniesie dodatkowe korzyści dla gospodarki. W ocenie BCC, przyjęcie wspólnej waluty jest możliwe w 2010 r. lub 2011 r.

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, polski deficyt budżetowy wyniesie w 2007 roku 3,7 proc. PKB (włączając koszty reformy emerytalnej). W najnowszym programie konwergencji z listopada ubiegłego roku Polska zakłada 3,4 proc., co - jak uważa polski rząd - otwiera możliwość zakończenia procedury nadmiernego deficytu, ale jest obarczone dużym ryzykiem.

Komisja uważa, że zapowiadane przez Polskę zmniejszenie deficytu w 2007 roku do 3,4 proc. PKB wymaga zdecydowanej reformy wydatków publicznych; bez niej deficyt będzie większy - ostrzega.

Zgodnie z najnowszą wersją programu konwergencji, Polska obniży swój deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB (czyli poziomu wymaganego w kryteriach z Maastricht) w 2009 r.(PAP)

dol/ mskr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)