Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Beatyfikacja ks. Popiełuszki - 6 czerwca w Warszawie

0
Podziel się:

Ks. Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany 6 czerwca w Warszawie, w dniu
Święta Dziękczynienia - poinformował w poniedziałek metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz.

Ks. Jerzy Popiełuszko zostanie beatyfikowany 6 czerwca w Warszawie, w dniu Święta Dziękczynienia - poinformował w poniedziałek metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz.

Uroczystość beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 11 na placu Piłsudskiego, a przewodniczyć jej będzie prefekt watykańskiej kongregacji ds. beatyfikacji i kanonizacji, abp Angelo Amato. Następnie procesja z relikwiami ks. Popiełuszki przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Abp Nycz podkreślił, że docelowo relikwie ks. Popiełuszki zostaną tam, gdzie spoczywają obecnie - przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, "bo ten omodlony grób nie może zostać pusty, a ludzie, którzy będą tu przyjeżdżać, nie mogą modlić się tylko do kamienia". Jak dodał, część relikwii zostanie wyjęta z grobu, ale tylko po to, żeby podzielić się nimi z innymi parafiami. Jak zaznaczył abp Nycz, data ekshumacji szczątek ks. Popiełuszki nie jest jeszcze znana.

Proces beatyfikacyjny uznanego za męczennika ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB, trwał 12 lat. Bezpośredni sprawcy mordu zostali skazani; zakończyli już odbywanie kar. Nieznane wcześniej okoliczności sprawy do dziś bada IPN. Dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki papież Benedykt XVI podpisał 19 grudnia ub.r.

"Jest to błogosławiony męczennik za wiarę i za Kościół, męczennik w obronie godności człowieka, który jest stróżem granicy między dobrem a złem, którą bardzo często świat, nie tylko współczesny, próbuje zamazywać" - powiedział abp Nycz o ks. Popiełuszce. Przypomniał, że Jan Paweł II mówił, że dzieło i życie kapłańskie ks. Jerzego jest niezwykle ważne, bo uczy zwyciężania zła dobrem.

Metropolita podkreślił, że ks. Popiełuszko był człowiekiem dialogu i współpracy między świeckimi a duchownymi w Kościele oraz między różnymi grupami społecznymi, które gromadził wokół siebie, "nie dzieląc, ale łącząc ludzi różnego wykształcenia, różnego statusu społecznego, różnych powołań i różnych zawodów". Jak powiedział, jego beatyfikacja przekracza granice Warszawy, Polski i Kościoła w Polsce, bo jest uważany za wzór także w innych krajach.

Postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki ks. Tomasz Kaczmarek podkreślił, że już w rok po jego śmierci do watykańskiego Sekretariatu Stanu wpłynęło blisko 14 tysięcy imiennych próśb o jego beatyfikację z 17 różnych krajów. Zaznaczył przy tym, że "punktem docelowym" jest kanonizacja ks. Popiełuszki, ale starania o nią zostaną podjęte dopiero wtedy, "gdy będzie można wskazać na niepodważalny znak od Boga w postaci cudu przypisanego jego wstawiennictwu, dokonanego już po beatyfikacji".

Abp Nycz, pytany przez dziennikarzy, czy po kanonizacji ks. Popiełuszko mógłby zostać patronem Polski powiedział, że do tego jest "długa droga formalna". "Nie jest tak prosto przeprowadzić tę sprawę, bo włącza się w to Stolica Apostolska. Nie można też bez odpowiedzialności mnożyć liczby patronów, żeby nie dewaluować tej sprawy. Sądzę jednak, że po kanonizacji taka sprawa na pewno jest do rozważenia" - dodał.

Abp Nycz podkreślił, że jest przekonany, że ks. Popiełuszko przebaczyłby tym, którzy targnęli się na jego życie. "Nie jest zadaniem dla mnie pouczanie tych ludzi, którzy w tamtym czasie uczynili to, co dzisiaj nazywamy śmiercią męczeńską; to zło, z którego narodziło się dobro. Ta beatyfikacja także dla tych ludzi powinna być ogromną szansą na pozbycie się ciężaru, który leży na sercach w relacji do Boga i do ludzi. Osobną sprawą jest to, w jaki sposób z tej szansy skorzystają" - powiedział.

Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie ks. Zygmunt Malacki podkreślił z kolei, że prywatny kult ks. Popiełuszki rozpoczął się już w dniu jego porwania, a jego pogrzeb był "wielką modlitwą - nie za kapłana, ale już do kapłana". Jak dodał, grób ks. Popiełuszki przez 25 lat po jego śmierci odwiedziły pielgrzymki z całej Polski i świata, dotychczas - ponad 18 mln ludzi, w tym ponad 300 tys. z zagranicy. "Nie ma na świecie państwa, z którego pielgrzymi nie byliby u grobu ks. Jerzego" - powiedział.

Dodał, że 23 szkoły w Polsce wybrały ks. Popiełuszkę za patrona, poświęcono mu ponad 130 tablic i 70 pomników, w tym osiem poza granicami kraju. W ponad 20 miastach Polski i dwóch za granicą znajdują się też symboliczne groby ks. Popiełuszki; 360 tys. ludzi odwiedziło też muzeum ks. Jerzego istniejące od 2004 r. przy żoliborskiej parafii. (PAP)

mca/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)