Notowania

pieniądze
30.06.2009 20:19

Będą pieniądze na przygotowanie szkół dla 6-latków

2 mld 438 mln zł przeznacza rząd w latach 2009-2014 na przygotowanie szkół podstawowych na przyjęcie rozpoczynających naukę sześciolatków. We wtorek Rada Ministrów podjęła stosowną uchwałę. Przewiduje się, że programem objętych zostanie 14 tys. szkół.

Podziel się
Dodaj komentarz

*2 mld 438 mln zł przeznacza rząd w latach 2009-2014 na przygotowanie szkół podstawowych na przyjęcie rozpoczynających naukę sześciolatków. We wtorek Rada Ministrów podjęła stosowną uchwałę. Przewiduje się, że programem objętych zostanie 14 tys. szkół. *

Uchwała powołuje do życia rządowy program wspierania w najbliższych pięciu latach organów samorządowych prowadzących szkoły podstawowe. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy finansowej "na tworzenie odpowiednich warunków do realizacji nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych" - jak zapisano w komunikacie dla mediów.

Ważnym celem podjętej uchwały jest pomoc szkołom w stworzeniu warunków do przyjmowania rozpoczynających naukę sześciolatków. Od 1 września 2009 roku w I klasie będą się uczyły poza siedmiolatkami także dzieci sześcioletnie, jeżeli ich rodzice tak zadecydują. W roku 2012 naukę w I klasie rozpoczną wszystkie polskie sześciolatki. Krytycy tego planu argumentowali, że podstawówki nie są przygotowane do zajmowania się tak małymi dziećmi. Rządowy program ma poprawić tą sytuację.

W ramach programu finansowane będą m.in. pomoce dydaktyczne i modernizacja szkolnych placów zabaw. Przewidywany koszt realizacji programu w latach 2009-2014 wynosi 2 mld 438 mln zł, w tym 1 mld 278 mln zł ma pochodzić z budżetu państwa, a 1 mld 160 mln zł ma stanowić wkład własny organów prowadzących szkoły.

"Wyposażenie szkół w pomoce dydaktyczne utworzenie lub modernizacja placu zabaw zapewni sześciolatkom rozpoczynającym naukę bezpieczne warunki nauczania oraz wychowania i opieki w szkole porównywalne z przedszkolnymi. Wzmocni funkcję opiekuńczą szkoły. Stworzy bezpieczne i przyjazne warunki organizowania zajęć szkolnych i opieki w świetlicy, zwłaszcza dla małych dzieci" - napisano w komunikacie Rady Ministrów. (PAP)

aszw/ ls/ jbr/

Tagi: pieniądze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz