Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie łatwiej o opiekę nad małym dzieckiem

0
Podziel się:

Dziecko będzie można oddać do żłobka, klubu dziecięcego, albo ogródka dziecięcego.

Będzie łatwiej o opiekę nad małym dzieckiem
(Fotomolos/Dreamstime)

*Żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania - to formy opieki dla najmłodszych dzieci, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt założeń do ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Zachęcić ma on także do tworzenia żłobków przy zakładach pracy i uczelniach. *

Projektowana ustawa ułatwić ma zakładanie żłobków i innych form opieki nad małymi dziećmi, a tym samym ułatwić młodym rodzicom powrót do pracy i godzenie obowiązków rodzicielskich z zawodowymi.

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że projekt ten powinien zostać uchwalony przez parlament do końca roku i znacznie ułatwić rodzicom godzenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich.

Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega Ministerstwu Zdrowia. Zaliczenie żłobków do zoz-ów oznacza, że wszelkie czynności opiekuńcze nad dzieckiem są świadczeniami zdrowotnymi i muszą być wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje określone w rozporządzeniu MZ, a zakładanie żłobków jest skomplikowane i kosztowne.

_ - W tej chwili do żłobków chodzi tylko dwa procent dzieci. Mamy nadzieję, że te formy, które zaproponowaliśmy samorządom, przedsiębiorcom, ale też innym instytucjom, ułatwi im organizowanie opieki nad małymi dziećmi _ - powiedziała Jolanta Fedak.

Gdy projektowana ustawa wejdzie w życie, nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy, przepisy nie będą proceduralnie skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

Projekt przewiduje, że funkcjonować będzie kilka typów placówek dla dzieci do 3 lat:

  • żłobek
  • klub dziecięcy,
  • ogródek dziecięcy,
  • dzienny rodzic
  • opiekunka.

Rzeczniczka resortu pracy Bożena Diaby mówi, że zmiany są bardzo oczekiwane przez rodziców, którzy teraz mają kłopot ze znalezieniem miejsca w żłobku dla dziecka.

POSŁUCHAJ BOŻENY DIABY:

(Dźwięk: IAR)

Placówki te mają świadczyć różne formy opieki: opiekuńczo-wychowawcze świadczące kompleksową opiekę nad dzieckiem od 20 tygodnia życia do 3 lat, a w przypadku gdy w danej gminie nie ma przedszkola lub innej formy edukacyjnej, do 5 lat oraz opiekuńczo-edukacyjne, nastawione głównie na opiekę z elementami edukacji.

Jak powiedziała Fedak, opiekun dzienny, czyli tzw. niania samorządowa, będzie zajmować się piątką dzieci. _ - Będzie to taki rodzinny dom opieki dziennej nad małymi dziećmi. Państwo będzie wspierało taką formę opieki przez to, że pokryje składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne tej niani _ - dodała. Niania samorządowa ma uzupełnić opiekę nad małymi dziećmi tam, gdzie daleki jest dojazd do żłobka lub nie został on jeszcze wybudowany.

W projekcie przewidziano zachęty dla pracodawców do tworzenia przyzakładowych żłobków i klubików dziecięcych - pracodawcy będą mogli wliczyć wydatki związane z prowadzeniem ich w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu.

Jak założyć przedszkole - czytaj w iWoman.pl.
Uczelnie wyższe będą mogły prowadzić żłobki i kluby dla dzieci studentów obok domów studenckich i stołówek - działalność ta, podobnie jak prowadzenie akademików i stołówek, będzie zwolniona z podatku.

W projekcie jest też oferta dla samorządów, które będą mogły kontraktować usługi opiekuńcze z opiekunami dziennymi sprawującymi opiekę nad dziećmi we własnym domu. Projekt zachęca też do legalnego zatrudnienia niań.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)