Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie można kupić zwierzęta z białostockiego Akcentu ZOO

0
Podziel się

Prawie czterdzieści zwierząt chce sprzedać lub zamienić na inne
białostocki Akcent ZOO, miniogród zoologiczny w parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Rusza
bowiem przebudowa obiektu, który jest w złym stanie technicznym i nie spełnia standardów ochrony
zwierząt.

bEgNNaet

Prawie czterdzieści zwierząt chce sprzedać lub zamienić na inne białostocki Akcent ZOO, miniogród zoologiczny w parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Rusza bowiem przebudowa obiektu, który jest w złym stanie technicznym i nie spełnia standardów ochrony zwierząt.

W połowie sierpnia zostanie ogłoszony przetarg na pierwszy etap przebudowy Akcentu ZOO, w ramach którego m.in. powstanie wybieg dla niedźwiedzi, a staw dla ptaków zostanie poddany renowacji - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Przebudowa mającego kilkadziesiąt lat minizoo i dostosowanie go do standardów współczesnych ma potrwać do końca 2012 roku i kosztować ok. 15 mln zł.

bEgNNaev

Obecnie jest tam ponad sto różnych zwierząt, ale praktycznie wszystkie nie mają właściwych warunków bytowania. Przed rozpoczęciem prac, co ma jednak nie przerwać funkcjonowania Akcentu ZOO, jest plan, by 38 różnych zwierząt zamienić na inne bądź sprzedać do hodowli państwowych i prywatnych ze stosownymi uprawnieniami.

Ma to związek z rezygnacją z przetrzymywania w Akcencie ZOO zwierząt, które nie są przedstawicielami rodzimej fauny (np. lam), jak i tych, które są kłopotliwe w hodowli, jak lisy, jenoty, muflony czy sarny.

Zamiana ma polegać na pozyskaniu zwierząt spotykanych, choć coraz rzadziej, w polskich lasach: żbików, rysiów i wilków, które mają być wymienione np. na daniele. "Na razie zwierzęta pozostaną w tych ośrodkach, zanim nie dokończymy remontu" - mówił Karolski. Podkreślił, że chodzi o zwierzęta bardzo młode, które będą mogły łatwiej adaptować się do nowych warunków i szybciej oswoją się z ludźmi.

Część zwierząt, przeważnie w starszym wieku, trafi na licytację. "Każdy będzie mógł takie zwierzę nabyć, pod warunkiem że ma uprawnienia do przetrzymywania zwierząt, bo takie uprawnienia trzeba mieć" - dodał. Sprzedaż i wymianę zwierząt koordynować będzie firma administrująca Akcentem ZOO - Zieleń Miejska. Ma to zakończyć do października.

bEgNNaeB

W nowej formie Akcent ZOO ma być przede wszystkim atrakcją dla dzieci i młodzieży. W przyszłości wraz z innymi planowanym projektami, np. nowoczesnym placem zabaw obok, ma stanowić ważne miejsce aktywnego wypoczynku mieszkańców Białegostoku. (PAP)

rof/ bno/ bk/

bEgNNaeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)