Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie pozew o zadośćuczynienie za pomyłkę antyterrorystów

0
Podziel się

Do sądu ma trafić pozew dwóch łodzianek o odszkodowanie i zadośćuczynienie od
policji za pomyłkę antyterrorystów. W marcu policyjni antyterroryści wtargnęli w Łodzi nie do tego
mieszkania, do którego zamierzali, i użyli przeciw dwóm lokatorkom granatu hukowego.

bCZHQgdh

Do sądu ma trafić pozew dwóch łodzianek o odszkodowanie i zadośćuczynienie od policji za pomyłkę antyterrorystów. W marcu policyjni antyterroryści wtargnęli w Łodzi nie do tego mieszkania, do którego zamierzali, i użyli przeciw dwóm lokatorkom granatu hukowego.

Według przedstawiciela firmy zajmującej się dochodzeniem odszkodowań, która reprezentuje łodzianki, pomimo prób ugodowego zakończenia sporu, policja nie chce pokryć w całości szkód, jakie wyrządziła. Policja odrzuca też możliwość zapłaty poszkodowanym zadośćuczynienia za doznaną krzywdę - poinformował w piątek PAP przedstawiciel firmy reprezentującej łodzianki Maciej Kwiecień.

Według niego, policja zaproponowała w ugodzie wypłacenie 2 tys. zł odszkodowania za straty materialne. Kobiety wyceniły je - wraz z robocizną - na 4 tys. zł; chcą także 20 tys. zł zadośćuczynienia "w związku ze stresem i rozstrojem zdrowia, którego doznały". "Obie panie nadal korzystają z pomocy medycznej w związku z tym zdarzeniem" - zaznaczył Kwiecień.

Propozycja ugody ze strony policji - zdaniem Kwietnia - była tak skonstruowana, że poza proponowanym odszkodowaniem zamykała możliwość dalszych roszczeń np. związanych ze zdrowiem poszkodowanych. "Później była modyfikacja tej ugody, ale nie wnosiła więcej i nie była do przyjęcia. Po nieudanych próbach zawarcia ugody, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego w celu wyegzekwowania należnego odszkodowania i zadośćuczynienia dla poszkodowanych" - zaznaczył.

bCZHQgdj

Dodał, że pozew w tej sprawie powinien trafić do łódzkiego sądu w czerwcu. Nie wykluczył, że przed sądem kobiety będą domagały się wyższych kwot zadośćuczynienia i odszkodowania.

Do momentu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza stołecznej policji.

Na początku marca grupa policyjnych antyterrorystów z Wołomina wtargnęła do mieszkania w kamienicy przy ul. Legionów w Łodzi. Policjanci wyważyli drzwi i wrzucili granat ogłuszający przeciwko dwóm bezbronnym kobietom. Okazało się, że funkcjonariusze pomylili numery mieszkań - zamiast do lokalu 6c wtargnęli do mieszkania numer 6. Z relacji kobiet wynikało, że antyterorryści weszli do mieszkania krzycząc, by padły na podłogę; zniszczyli wykładzinę w kuchni oraz uszkodzili drzwi mieszkania i korytarza. Według kobiet, nikt ich wtedy nie przeprosił.

Po publikacjach w mediach za pomyłkę antyterrorystów przeprosił wówczas rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Później policja informowała, że komendant stołecznej policji podjął decyzję o pokryciu kosztów za poniesione straty.

bCZHQgdp

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez policyjnych antyterrorystów prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie. Dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Kilka dni po zdarzeniu Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w Wołominie i Łodzi zatrzymano 16 członków grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami. Wśród nich zatrzymano osoby, które miały zostać ujęte w Łodzi, jednak w wyniku pomyłki antyterroryści wkroczyli wówczas do niewłaściwego mieszkania.

Na początku maja warszawski sąd okręgowy zdecydował, że policja ma zapłacić ponad 80 tys. zł mężczyźnie, do którego mieszkania przez pomyłkę wkroczyli antyterroryści, powalając go na podłogę i powodując złamanie kręgosłupa. Piotr D. z Warszawy żądał w sumie ponad 200 tys. zł od Komendy Wojewódzkiej Policji z Białegostoku za tę interwencję. Ten wyrok jest nieprawomocny. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

bCZHQgdq

szu/ itm/ mag/

bCZHQgdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)