Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie śledztwo w sprawie Tuska i Komorowskiego?

0
Podziel się:

Berliński adwokat uważa, że politycy działali na szkodę Polski.

Będzie śledztwo w sprawie Tuska i Komorowskiego?
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bEsmwvQR

Prokuratura bada, czy wszcząć śledztwo wobec premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego - chce tego berliński adwokat Stefan Hambura; według niego działali oni na szkodę Polski w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Hambura, pełnomocnik m.in. syna Anny Walentynowicz, złożył w lipcu doniesienie do prokuratora generalnego, twierdząc, że Tusk i Komorowski odpowiadają za rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu 10 kwietnia w Smoleńsku.

Adwokat powołuje się na art. 129 Kodeksu karnego, który stanowi: _ Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 _.

bEsmwvQT

Prawnik przytacza informacje ze strony internetowej premiera z 10 kwietnia 2010 r., z której wynika, że podczas rozmowy telefonicznej z Tuskiem prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew miał zapewnić, że śledztwo będą prowadzili wspólnie prokuratorzy polscy i rosyjscy.

Doniesienie to prokurator generalny odesłał do prowadzącej polskie śledztwo ws. katastrofy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ta uznała się jednak za niewłaściwą w sprawie, gdyż zajmuje się tylko ewentualnymi przestępstwami żołnierzy zawodowych.

Ostatecznie zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która wszczęła postępowanie sprawdzające - poprzedza ono decyzję, czy wszcząć formalne śledztwo, czy też odmówić tego. _ - Decyzja ma zapaść w 30 dni _ - powiedział prok. Dariusz Ślepokura z prokuratury okręgowej.

Strona polska wiele razy podkreślała, że nie ma podstaw prawnych do prowadzenia wspólnego śledztwa, bo takiej możliwości nie przewiduje żadna umowa - ani międzynarodowa, ani dwustronna. Z kolei rosyjscy prokuratorzy podkreślali, że udział polskich prokuratorów w niektórych czynnościach rosyjskiego śledztwa odbywa się tylko na zasadzie _ dobrej woli _.

bEsmwvQZ

W lipcu Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie oddaliła wnioski o przesłuchanie ws. katastrofy prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego i premiera Tuska. Jak pisał mec. Hambura w uzasadnieniu tych wniosków, przesłuchania miały służyć m.in. wyjaśnieniu, jak wyglądały polsko-rosyjskie ustalenia co do sposobu prowadzenia śledztwa w sprawie katastrofy.

Podstawą decyzji prokuratury był artykuł Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że _ oddala się wniosek dowodowy, jeżeli okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t103022.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;atakuje;pis;domaga;sie;przejecia;sledztwa,119,0,659831.html) Opozycja atakuje, PiS domaga się przejęcia śledztwa Błaszczak: Nie dostaliśmy nic nowego od Rosjan, śledczy powinni przebudzić się z letargu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t96214.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;to;nie;prawda;ze;rosjanie;mnie;bojkotuja,237,0,659693.html) Klich: To nie prawda, że Rosjanie mnie bojkotują Polski przedstawiciel zaprzecza, że MAK nie chce z nim współpracować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t20474.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosjanie;przekazali;akta;politycy;jak;zwykle;podzieleni,212,0,657876.html) Rosjanie przekazali akta, politycy jak zwykle podzieleni Według PO to dobry sygnał dotyczący współpracy z Rosją. Macierewicz: Zakpiono z Polski i z premiera Tuska.

_ _

bEsmwvRu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)