Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie sześć nowych ustaw zdrowotnych

0
Podziel się

Rzecznik rządu zapowiada, że nowy minister zdrowia dokończy projekty rozpoczęte w poprzedniej kadencji przez Ewę Kopacz.

Będzie sześć nowych ustaw zdrowotnych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDzYXLsR

Zmiany zapoczątkowane w systemie ochrony zdrowia przez byłą minister, obecną marszałek Sejmu, Ewę Kopacz będą kontynuowane - zapowiedział rzecznik rządu Paweł Graś.

Graś przypomniał, że Kopacz przygotowała pakiet ustaw, który w poprzedniej kadencji nie zdążył trafić do Sejmu. _ - Należy się liczyć z tym, że pan Arłukowicz będzie ten kierunek reform nakreślony przez minister Kopacz kontynuował _ - powiedział rzecznik rządu.

W poprzedniej kadencji nowy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wielokrotnie krytykował efekty prac legislacyjnych resortu zdrowia. - _ Będzie miał okazję popracować, spojrzeć na to chłodnym okiem. Jest na pewno dobrze merytorycznie przygotowanym fachowcem do tego, żeby ochroną zdrowia się zajmować. Myślę, że będzie bardzo dobrym ministrem. Jak to w polityce jest tak, że czasem krytycznie odnosimy się do różnych rozwiązań - miał do tego absolutne prawo - ale teraz jest członkiem tego gabinetu i będzie linię i politykę tego gabinetu realizował _ - podkreślił Graś. Zaznaczył też, że Arłukowicz _ będzie miał szeroką autonomię _ w swoim resorcie.

bDzYXLsT

Arłukowicz powiedział, że obecnie zapoznaje się z pracami prowadzonymi przez resort i dokonuje analizy. Dodał, że na pytania dotyczące Ministerstwa Zdrowia będzie odpowiadał w przyszłym tygodniu, wtedy także przedstawi swoje priorytety.

Zadaniem Kopacz wybór Arłukowicza na ministra zdrowia to dobra decyzja premiera. _ - Jest dynamicznym, zdolnym człowiekiem, posiadającym duże doświadczenie w sprawach dotyczących systemu ochrony zdrowia _- powiedziała PAP.

_ - Jeżeli ktoś decyduje się wejść do rządu, to znaczy, że akceptuje jego dotychczasowe prace _. _ Dlatego uważam, że będą one kontynuowane dla dobra polskich pacjentów. A zrobione zostało do tej pory bardzo dużo dobrego i teraz trzeba to wykorzystać _ - dodała marszałek Sejmu.

Kopacz - jeszcze jako minister zdrowia - wielokrotnie zapowiadała, że w nowej kadencji Sejmu zamierza przedstawić sześć kolejnych ustaw zdrowotnych. Chodzi m.in. o ustawy: o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, badaniach klinicznych, zdrowiu publicznym, o jakości w ochronie zdrowia oraz przepisy zakładające utworzenie Agencji Taryfikacji. Podkreśla, że jej następca - dzięki tym projektom - będzie miał ułatwione zadanie. Nowe przepisy mają wprowadzić znaczące zmiany w systemie ochrony zdrowia.

bDzYXLsZ

Chodzi m.in. o system oceny jakości świadczeń medycznych i dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Zakładają też powstanie konkurencji dla NFZ. Zgodnie z propozycją prywatne podmioty mogłyby starać się o to, by gospodarować publiczną składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeden z projektów przewiduje utworzenie Agencji Taryfikacji. Na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne. Z kolei system kontroli jakości ma premiować te lecznice, które będą wykonywały świadczenia na odpowiednim poziomie, określanym na podstawie wskaźnika efektywności.

Obecnie wycenę świadczeń wskazuje NFZ. W przyszłości taryfę ma ustalać Agencja w oparciu o zestawienie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych oraz wykaz przypisanych im stawek. Przy kontraktowaniu świadczeń NFZ będzie musiał uwzględniać wytyczne Agencji.

W MZ jest także projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Przepisy przygotowane przez resort określają ogólne warunki funkcjonowania dodatkowych ubezpieczeń oraz mechanizmy mające gwarantować dostępność do świadczeń finansowanych przez NFZ dla osób, które nie będą korzystały z dodatkowych ubezpieczeń.

bDzYXLta

Projekt, w wersji przedstawionej dziennikarzom w marcu br., przewidywał ulgę podatkową dla wykupujących polisę. Zgodnie z zapowiedziami MZ, miałaby być ona odliczana od podstawy opodatkowania. Na takie rozwiązanie nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski. _ - Póki mamy procedurę nadmiernego deficytu, to żadnych ulg nie będzie (...). Tak się zobowiązaliśmy wobec KE, że nie będziemy obniżali dochodów budżetu _ - mówił wtedy Rostowski. Ustawa przeszła konsultacje społeczne, ale nie trafiła do Sejmu.

Z kolei projekt ustawy o badaniach klinicznych zakłada publikowanie w internecie informacji o prowadzonych badaniach, umożliwienie ich uczestnikom dochodzenia roszczeń oraz wprowadzenie przejrzystych procedur związanych z wydawaniem pozwoleń.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t134724.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arlukowicz;nie;czyham;na;stolek;ewy;kopacz,51,0,833075.html) Arłukowicz: Nie czyham na stołek Ewy Kopacz Nowy minister w kancelarii premiera Bartosz Arłukowicz zapowiedział w piątek, że będzie przekonywał polityków PO do poparcia ustawy o związkach partnerskich oraz refundacji zabiegów in vitro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t125137.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/arlukowicz;rzad;za;wszelka;cene;chce;prywatyzowac;szpitale,88,0,733016.html) Arłukowicz: Rząd za wszelką cenę chce prywatyzować szpitale Minister Ewa Kopacz nie ma pomysłu na reformę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t86453.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szpitale;jednodniowe;moga;przestac;funkcjonowac,235,0,970475.html) Decyzja Kopacz skończy żywot szpitali? Może do tego doprowadzić podpisany na początku listopada przez byłą minister zdrowia projekt rozporządzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t161087.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/te;zmiany;uderza;w;nfz;kopacz;ujawnia,131,0,953475.html) Te zmiany uderzą w NFZ. Kopacz ujawnia Odchodząca minister zdrowia mówi o tym co musi się zmienić. _ To jest to, czego nie udało nam się zrealizować _.
bDzYXLtu
Źródło:
KOMENTARZE
(0)