Notowania

Ewa Kopacz
09.10.2009 17:06

Będzie więcej pieniędzy na świadczenia medyczne

Do oddziałów Funduszu trafi dodatkowo ponad 516 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Do dyrektorów oddziałów regionalnych Narodowego Funduszu Zdrowia trafi łącznie ponad 516 mln zł na zapłatę za dodatkowe świadczenia medyczne wykonane w 2009 r. - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz. *

Jak zapewniła, pieniądze mają trafić do oddziałów Funduszu już w przyszłym tygodniu. Przeznaczone zostaną na pokrycie wydatków związanych z finansowaniem świadczeń z zakresu onkologii, przeszczepów oraz zabiegów ratujących życie. Środki pochodzą z funduszu zapasowego NFZ.

_ - To 516 mln zł jest jednocześnie realizacją naszych priorytetów. (...) Po pierwsze, procedury wysokospecjalistyczne, dwa leczenie onkologiczne i trzy nadwykonania ratujące życie, według klucza, który w tej chwili ustala prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i z taką dyspozycją roześle do oddziałów _ - podkreśliła Kopacz.

_ - Zarządzenie prezesa pojawi się najprawdopodobniej w poniedziałek, we wtorek już na stronach internetowych łącznie z załącznikiem, czyli rozdziałem tych środków na poszczególne oddziały _ - dodała minister.

Minister przypomniała, że w sierpniu na nadwykonania przekazano ponad 1,1 mld zł. Zapewniła, że wszystkie świadczenia ratujące życie zostaną sfinansowane przez NFZ.

Tymczasem dyrektorzy szpitali z całego kraju wzywają Fundusz do zapłaty za nadwykonania i zapowiadają, że będą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Jak informuje NFZ, w pierwszym półroczu 2009 r. zakończyło się 45 spraw sądowych. Zasądzona kwota do zapłaty za nadwykonania to ponad 20 mln zł. Obecnie trwają 103 sprawy, roszczenia sięgają ponad 165 mln zł.
Pierwsze szpitale z Podkarpacia złożyły w sądach już pozwy o zapłatę za nadwykonania za 2008 rok.

Takie pozwy złożył już Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, Szpitale Wojewódzkie w Tarnobrzegu i Przemyślu oraz kilka powiatowych: Stalowej Woli, Mielcu, Jarosławiu i psychiatryczny w Jarosławiu.

Do sądów wystąpiły także niektóre szpitale z woj. śląskiego.

Szpitale na Lubelszczyźnie planują wspólne wystąpienie do sądu przeciwko NFZ o niezapłacone nadwykonania - poinformował dyrektor szpitala w Świdniku Jacek Kamiński, wiceprzewodniczący Konwentu Dyrektorów Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego.

Problemu z nadwykonaniami nie ma w woj. wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Czytaj w Money.pl
*Wydajemy miliardy na prywatne leczenie. Rząd ma plan * Bezpłatna służba zdrowia to mit. W 2008 roku każdy Polak do leczenia dopłacił średnio 737 zł - wynika z szacunków Money.pl.
*Polacy chcą płacić za lepsze leczenie * 60 proc. Polaków woli dodatkowo płacić za usługi )medyczne niż oddawać większą część pensji na NFZ - wynika z badania Money.pl
* [ **NFZ** inaczej podzieli pieniądze ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nfz;inaczej;podzieli;pieniadze,209,0,538065.html )
* [ Lekarze biją na alarm. Chcą więcej pieniędzy ]( http://news.money.pl/artykul/lekarze;bija;na;alarm;chca;wiecej;pieniedzy,135,0,539783.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: Ewa Kopacz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz